Category: Poezija

ME ŠTRIKAMO/PLETEMO

Od nékdej SO ŠTRIKAR’CE DOBRE slovele,
al BOLjšiH od HRušČANk bilo ni nobene,
nobene očem bilo bolj zaželene,
ob času PLeTeNja, dekleta ne žene;
náJboljŠA je ŠTRiKARca MAVSARJEVa,
Za JOŽicO RADA BI ANa bila.

Mnogtére device, mnogtére ženice,
So PREje na skrivnem DoMA preGLEDváLE,
ker RADe BI ŠTRIKaRCE DOBRE POSTaLE;
Za PREjo In KvAČKAnEC VeS D’NaR BI DALE,
sO SKUšalE DoBRO rEKLAMo UJét’,
Da VOLNO IN PreJO KUPILe BI SPet’.

Na HrUŠICI, V DOMu, ZA MiZo LeSeno,
SO iGLE in KVaČKe, PLETILKE SO pele,
pReDáJAle RoČNeMU DeLU so cele,
v POn’deljEK popoldan Se ŽEnSKE vesele;
bila je kraljica njih KEJŽArJEVa,
ŠIVáti ni dolgo nje volja bila.

Jih dókaj jo prosi, al vsakI odreče,
šIVAnJa se brani in Z DeLOM odlašA,
PRiTISKe IN ROKE BOLJ SLABO PReNAŠA,
že sonce zahaja, se TEMA OGLAŠA;
DeVeTNAJST je ura odbila in MUS,
je MORAla VILMa ODITI na BUs.

OkrOG se ozira, KOleGIcE zbira,
MariJi TAM ReČE, DA ‘NEj’ JO POČaka;
Pa VIDa nESTRPNO JO ZUnAj ŽE Čaka,
Z OBEMA ZDAJ HITRO NA BUS ODKORaka,
POZDRAVIJO Z VSEMI SE ŠTRIKAR’CAMi,
POTEM PA NA AVTOBUS SE JIM MUDi.

To videt’, BOŽENA se VEri približa:
”Al’ HOČEŠ DOMOV ME POSPREMIT?”, ji pravi;
”PA STOJA LAHKO SE pridruži NA Kavi,
DA PLETETA DOBRO, sem SLIŠALA davi,
ŠE HVALOVA ZORA PRIDRUŽI SE Naj,
DA SKUPAJ ZAČUTIMO ŠTRIKARSKI Raj”.

To videt’, OSTALE sMo vsE oNEmelE,
BOGDANI PRI DELU roké so zastale,
ker ŠTRIKAR’CE NISMO glasova več dale,
IVANKI nogé so trdó zaceptale;
”Ne maram, DA GRESTE K BOŽENI BREZ Nas,
NE BOMO TU SAME ŠTRIKALE, BREZ Vas!”

To reČe, IVANKA se JE zasukala,
K MARIJI – KRISTINI IN JO POVABIla,
NA MURJEVO MARI TUD’ NI POZABIla,
IN HITRO JE K SRNOVI SONJI STOPIla;
NOBENA V DOMU OSTALA NI Več,
ODŠLE SMO K IVANKI, KI NI DALEČ PReč!!!

NA PROŠNJO BOŽENE RABIČ, NAJ NAPIŠEM PESEM O ‘ŠTRIKARICAH’, SI IZPOSODIM BESEDILO PREŠERNOVEGA POVODNEGA MOŽA IN JO PRIKROJIM PO SVOJE. VELIKE ČRKE PONAZARJAJO MOJE DELO. (napisala 21.11.2013).

DOMIŠLIJSKI POGOVOR S SONCEM

SONCE, JAZ POGREŠAM TE,
TI OČITNO MENE NE.
12 DNI TE NI BILO;
SAJ ZATO PA JE TAKO.

SNEG DRŽAVO JE PREKRIL,
KER SI ZA OBLAKI BIL;
METER GA IMAMO ŽE,
SKORAJ NAS ZAMETEL JE.

DANES SI LE POSIJAL,
MALO UPANJA NAM DAL,
DA TOPLOTA SNEG STOPI;
MI SMO SE NAKIDALI.

Z AVTOM KOMAJ PELJEM SE,
KER SNEGA VELIKO JE,
PLUG POMAGA NOČ IN DAN,
DA VES SNEG ODRINE STRAN.

SE DREVESA LOMIJO,
POD SNEŽENO TEŽO TO;
STRAH ME JE ODITI VEN,
JE NEVARNO, TI POVEM!

JUTRI ZJUTRAJ VZIDI SPET,
IN POGREJ SLOVENSKI SVET,
DA ZNEBIMO SE SNEGA,
TJA DO LETA NOVEGA.

SNEŽNI VTISI

DANES ŠLA SEM MALO VEN,
V MRZEL, ZIMSKI DAN MEGLEN.
PRIDEM DOL, NA HIŠNI PRAG,
DO SNEGA JE LE KORAK.

MENI ŠLO JE KAR NA SMEH,
TOLIKO GA JE NA TLEH.
FANTJE KIDALI SO GA,
JAZ PA SEM JIH GLEDALA.

A, ČE HOČEJO OD TOD,
MORAJO ODKIDAT POT,
JAZ PA SEM LAHKO DOMA,
SAJ SEM UPOKOJENA.

KO BO ZUNAJ BOLJ TOPLO,
IN ME ZEBLO VEČ NE BO,
BOM NA SNEŽNO ODEJO ŠLA,
IN JO BOM – ODKIDALA.

SVEČNICA 2014

KOMAJ VERJAMEM KAKO SE NARAVA,
Z MAJHNIM ČLOVEKOM LAHKO POIGRAVA.
NAJPREJ SLOVENCE Z DEŽJEM JE ZALILA,
ZDAJ PA POKRIVA NAS SNEŽNA IDILA.

ZAME SNEGA JE VELIKO PREVEČ,
KOMAJ GA SPROTI ODKIDAMO PREČ.
KO PA V NEBESIH JIM ZMANJKA SNEGA,
TA^KRAT NAM POŠLJEJO MALO DEŽJA.

DEŽEK NAMOČI SNEŽENO IDILO,
KMALU SE V LEDU VSE BO SVETILO.
SVEČNICA DANES PRIŠLA JE ZARES,
SVEČE VISIJO S STREH IN DREVES.

JAPONSKI NAČIN PISANJA POEZIJE ALI HAIKU – HR.

1.Haiku je trostih gdje stihovi, približno,imaju redom 5,7 i 5 slogova. Ukupno,haiku bi trebao imati izmedu 12 i 20 slogova ( jap.onji).

2.Haiku cesto sadrži rijec koja određuje godišnje doba u kojem je haiku nastao.

3.Haiku je neposredni izraz pjesnikova doživljaja,pri cemu nije sudjelovalo razmišljanje, zakljucivanje,poucavanje i slicno.

4.Haiku pjesnik uranja u predmet svoje pjesme i ne istice svoje “ja”.

5.Tema haiku pjesme najcešce je priroda i covjek u njoj.Ljubav u
znacenju erosa opcenito nije predmet haiku poezije.

6.Da bi neki doživljaj bio zabilježen kao haiku,mora imati i svoju poetsku vrijednost kojom se izdiže iznad bilo kakvog doživljaja bez posebnog znacenja.

7.Ljepota haiku poezije je u njegovoj istinitosti, neposrednosti i posebno u
tome što je njime nešto,možda,vec otprije poznato,doživljeno na nov način-cišce,snažnije,dublje.

8.Vrijeme u kojem se haiku dogada je gotovo beziznimno sadašnjost- haiku je poezija “ovdje i sada”.

9.Haiku nije aforizam,nije poslovica, nije minijatura-nije “pjesmičak”.Haiku ne smije biti kićen.Haiku ne trpi sroka jer je taj za nj prejako sredstvo koje bi mu prigušilo tankoćutnije nijanse.U pravilu,haiku nema naslov.

10.Ako želite pisati haiku,procitajte i doživite što više haiku pjesama.

11. Sadašnjost je kvintesencija haiku doživljaja. Stoga nikako ne dopusti da ti promakne upravo ovaj sadašnji tren.

12. Upamti da je priroda utočiste haiku. / Imaj pri ruci bilježnicu u koju ispisuješ svoje zapiske o vlastitom haiku iskustvu . /

13. Zorno promatraj predmete iz prirode… razotkrit će se neviđena čuda.

14. Postani jedno s prirodom. Dopusti onome o čemu pišeš da se kroz tebe izrazi i ostvari svu puninu svoje životnosti. Ono o čemu pišeš, i “to si ti”.

15. O svojim bilješkama o prirodi razmišljaj u osami i miru. Neka oni budu počelo tvojih haiku pjesama.

16. Dok pises o prirodi, nemoj izdati Takvost sviju stvari… budi iskren prema životu!

17. Svaku pojedinu riječ odabiri s posebnom pozornošću. Rabi samo one rijeci koje jasno odražavaju tvoje osjećaje.

18. Rabi prezent kao glagolsko vrijeme.

19. Posegni za riječju koja naznačuje godišnja doba, mjesto ili određeno doba dana, kako bi pjesma zadobila dodatnu dimenziju.

20. Rabi isključivo običan, svakodnevni jezik.

21. Nastoj pisati u tri stiha od ukupno sedamnaestak slogova. Mnogi se haiku doživljaji mogu prikladno izreci u japanskoj versifikacijskoj strukturi od 5, 7, 5 slogova – ali ne i svi.

22. Izbjegavaj srok. Naglas pročitaj svaki zapisani stih, kako bi se osvjedočio u prirodnost njegova zvuka.

23. Imaj na umu to da je ŽIVOTNOST, a ne ljepota, istinsko obilježje haiku.

24. Ne podliježi nejasnim aluzijama: istinski je haiku intuitivan, a ne apstraktan ili intelektualan.

25. Ne previdi humora, no izbjegavaj puku dosjetku.

26. Uznastoj na svakoj pojedinoj pjesmi sve dok ona ne dorekne ono sto drugima želiš prenijeti.

27. Spomeni se toga da je haiku prst koji ukazuje na Mjesec, i ukoliko je ruka na kojoj se nalazi urešena draguljima, vise ne vidimo ono sto nam želi pokazati.

28. Krajnjom budnošću oplemeni svoj osjet, a svoj duh odgajaj u zazenu ili u nekom drugom srodnom vidu usredsređujuće meditacije. Zen – haiku nazor trebao bi nalikovati bistroj površini planinskog jezera: tek onda kada je bez ikakve vlastite misli, u stanju je odzrcaliti i Mjesec, i prelet ptice nad sobom…

—————–

Avsenikova – Na Robleku – po moje, na aktualno dogajanje v SLO

Velike črke so tam, kjer sem spremenila besedilo.

Zakaj Smo vedno sitni MI,
Prav nič Nam pogodu ni?
VLADA vedno SPRAVLJa Se,
Na sLOVENCe MAJCeNe!!

A meni, VLADA, le se zdi,
da D’NARJA N’KOL’ DOVOLJ vam ni,
ker ME VSAK DAN MOLZEte,
grem pa rajš’ DRUGAM.

Na T’RolSkO bom odšlA,
IN TUD’ DRUŽINICA.
Tam, kjer JE DELA Vir,
uživalI bomO gorski mir.

Kar gori bomO ostal’,
SE V DELO ZAKOPal’,
na T’ROLSKEM ”ZDRU-ŽINIco”,
tam srečnI bomO, kAKOR malokdo.

Pesem Kje so tiste stezice sem prepesnila na aktualno dogajanje…

Z velikimi tiskanimi črkami je besedilo, ki je spremenjeno…

Kje so tiste stezice, kI so včasih bile,
zdaj NAM raste DOLGOVJE, SE TAJKUNI MNOŽE,
zdaj NAM raste DOLGOVJE, SE TAJKUNI MNOŽE.

Bom DOLGOVE ODPLAČAL, TAJKUNE ožel,
bom naredil SLOVENce, kOT so včasih bilI,
bom naredil SLOVENce, kOT so včasih bilI.

PRaV povsod so SLOVENCI, najBOLJŠI je ta,
ki ZAVEDA SE doma,
IN DA RAD GA IMA,
ki me vodi do doma,
kjer ‘MA mam’cO DoMa.

PESEM NA JURIŠ PO MOJE..

Na juriš, na juriš, na juriš!!!
Preiščejo zdaj naj se Stož’ce,
tajkuni tja hodijo v goste!!
Udari, navali, usekaj, izpali,
na juriš, o-hej, policaj!!!
Pokradeno dajte nazaj!!!

Na juriš, na juriš, na juriš!!!
Preglejmo tajkunom domove,
pomislimo zdaj na dolgove!!
Preženi kradeče in reši trpeče,
na juriš, o-hej, policaj!!!
Milijone vrnite nazaj!!!

Na juriš, na juriš, na juriš!!!
So reveži danes med nami,
pomagat’ ne mor’jo si sami!!
Skoz’ glad in trpljenje v lepše življenje,
pomagal bo narod zagnan,
pred vsemi dobrote je dan!!!

PRIREJENA PESEM – HEJ TOVARIŠI – NA AKTUALNO DOGAJANJE V SLO..

Hej tovariši, ODSTOPITE vsi!
Tujec mora NA našO zemljO!
Čaka Korotan, čaka Štajerska,
DA IZ GOVNA POTEGNIL NAS BO.

Zdaj v roke PAMET,
zdaj naj zapoje PALICA,
TAJKUN NAJ čuti,
DA S TUJCEM HECAT SE NE DA.

Hej tovariši, ni nam žal, ČE Vi,
zaPUSTITE Slovenijo.

NE VEM ZA puške,
NE VEM, KAJ TO JE – mitraljez,
A VENDAR čutiM,
DA PLEŠEMO NEVARNI ples.

Hej tovariši, ODSTOPITE VSI,
IN REŠITE Slovenijo!

WordPress Themes