Vitamin B12

Koristni nasveti

Kako vitamin B12 prispeva k našemu zdravju ?

B12 je pomemben vitamin, ki pomaga folni kislini regulirati nastanek rdečih krvnih celic in pomaga organizmu izkoristiti železo. Nepogrešljiv je pri prebavi in absorpciji hrane, pomemben je za optimalno komuniciranje med živčnimi celicami v organizmu, vpliva na delitve celic in je odločilen za njihovo dolgo življenje, podpira rodnost pri ženskah in pravilen razvoj živčevja tako da vzdržuje posebno zaščito na živčnih končičih. Ta vitamin je kritičen tudi za proizvodnjo hormonov nadledvične žleze in odlična podpora imunskega sistema. Naše razpoloženje in naša čustva , torej naše splošno dobro počutje je odvisno od tega vitamina. Brez njega nam peša spomin, jasnost misli  in koncentracija. Še hujše posledice pa so anemija, nepopravljive poškodbe živcev, trganje v nogah in rokah, depresija in zmedenost.  Poznana je “pernicious anemija”, kronična  progresivna anemija pri odraslih kot posledica pomanjkanja substance, ki jo izloča želodec in je odgovorna za absorpcijo vitamina B12.  V tujini imajo patentirano  nano tehnologijo  s katero zdravijo pernicious anemijo .

Populacija kateri lahko primanjkuje vitamina b12 so vegani in ljudje, katerih prehrana je sestavljena izključno iz ogljikovih hidratov.

Glavni vir tega vitamina je namreč rdeče meso, ki se ga večina ljudi izogiba iz različnih razlogov. Ker je prisoten edino v živalskih tkivih, se lahko razvije pomanjkanje vitamina B12. Redki rastlinski viri imajo analogno obliko B 12, ki prinaša vse koristi.

Če imate probleme s spanjem, je lahko krivo pomanjkanje B12. Hormon spanja melatonin je tesno povezan z vitaminom B12.  S staranjem naš organizem ni več tako učinkovit pri proizvodnji hormona melatonina. Takrat pomaga  povečati vnos vitamina B12 in spali boste kot dojenček .

Pomanjkanje vitamina B12 ima lahko tudi druge neprijetnosti. Mnogi ne vedo, da se te neprijetnosti kažejo v utrujenosti, šibkosti. Ne optimalno delovanje živčnega sistema, pomanjkanje apetita in nenamerna izguba teže, težave s spominom, nagnjenost k živčnosti, prezgoden pojav sivih las, težave z ravnotežjem, težave z vidom.

Absorpcija vitamina B12 je zelo problematična,in čeprav uživamo dovolj mesa, pivskega kvasa, jajc in morske hrane, je nivo vitamina B12 lahko še vedno nizek. Takrat potrebujemo dodatek vitamina B12. Za absorpcijo tega pomembnega vitamina je namreč bistven  protein, narejen v želodčni steni, Ljudje , ki nimajo optimalnega zdravja gastrointestinalnega trakta zato pogosto potrebujejo dodatni B12.  Tudi starost  vpliva na omejeno sposobnost absorbiranja B12 – po 50 letu.

RDA – priporočene dnevne količine

Priporočena dnevna količina ( RDA ) v Evropi je le 1 mcg za odrasle dnevno,v ZDA pa 2, 4 mcg . Glede na ugotovitve danskega raziskovalca, bi morala biti dnevna priporočljiva količina povečana za 500 %, če bo sprememba v EU sprejeta, bo potrebna reformulacija multivitaminskih produktov, ki sedaj vsebujejo le majhne količine, po novem pa bi to pomenilo 6 mcg. Raziskava je bila objavljena  V American Journal of Clinical Nutrition že januarja  2006.  Problem RDA je, da je v veljavi že od leta 1940 in da predpisuje le tisto minimalno količino VITAMINOV, ki preprečuje nastanek pomanjkanja, je zapisal Vaku Bor.

V glavnem so pomanjkanju vitamina B12 izpostavljeni vegetarijanci, najbolj kritičen pa je za vegane .

Za vegetarijance so pomembni viri B12 :

Kaviar in ribja jajca se v glavnem uživajo kot namaz ali okras na drugih jedeh. Jajca bele ribe vsebujejo največ B12 ( 56,4 mcg na 100 g, kar pomeni 940 % priporočene dnevne količine, medtem ko vsebuje kaviar le eno tretjino te količine.  Za primerjavo naj povem, da vsebujejo kokošja jajca le 1,29 mcg vitamina B12 na 100 g. ( 22% RDA ) .

Siri

Količina vitamina B12 je odvisna od tipa sira. Največ ga vsebujejo  švicarski sir ( 3,34 mcg, sledi Mozzarella, Parmezan in Tilzit ter Feta sir.

Sirotka

Sirotka je bila včasih le v domeni body builderejev. Danes jo uživa čedalje več ljudi, ker se vegetarijanstvo širi. 100 g sirotke vsebuje 2,5 mcg vitamina B12 kar predstavlja 42 % RDA,.

Rakitovec

Učinkovine: glikozid kvercetin, vitamin A, E, K, B skupine, in C v 100 g plodov 300 mg ali več, celo do 1000 mg , organske kisline, flavonoidi, titan.
Zdravilna lastnosti: za pospeševanje krvnega obtoka, proti davici, gripi, pljučnici, pomanjkanju teka, spominski utrujenosti in krvavečih dlesnih. Utrjuje žile, zmanjšuje odlaganje maščob v telesu, veča spolno moč. Raziskave so potrdile, da pripravki iz listov in plodov zavirajo nastanek prostih radikalov, je odličen antioksidant. V Rusiji z njim skušajo zdraviti nekatere vrste raka.

Jagode rakitovca tvorijo v ovoju semena, visoke vsebnosti vitamina B12, ki jih drugače poznamo samo v jetrih. Poleg vitamina B12 vsebuje tudi druge B vitamine – B1, B2, B3, B in B9. Druge vitalne sestavine pa so: vitamin C ( jagode rakitovca imajo 10 x več vitamina C kot limone ) provitamin A, vitamine E, kalij, fosfor, železo in minerale, v glavnem pa kalcij in magnezij.

Vendar je najpomembnejša učinkovina rakitovca kvercetin, ki izboljšuje moč srečne mišice in s tem krvni obtok. Krvni tlak se zaradi zoženja žil poviša, poveča se izločanje urina.
Jagode rakitovca so naravni antioksidant. Lastnosti antioksidantov pa so:pomagajo, da ostanemo zdravi in v odlični kondiciji, ščitijo pred UV žarki, upočasnjujejo zmanjšanje mišične mase v teku staranja, krepijo imunski sistem, pospešujejo obnovo poškodovanih celic, zmanjšujejo gubanje kože, krepijo vezno tkivo, pomagajo pri športnih poškodbah, pomagajo pri oteklih nogah, pomagajo pri hladnih rokah in stopalih in še in še.

Danes dobimo v lekarnah in specializiranih trgovinah rakitovec v prahu iz ekološke pridelave, ki krepi celotno telo, posebej živce in je resnični vir moči. Rakitovec v prahu je prav tako naraven antioksidant.

Ustrezno dodajanje vitamina B12 k prehrani, je pokazalo koristne učinke pri  kronični utrujenosti, depresiji, epilepsiji, avtizmu, Alzheimerjevi bolezni, astmi , sklerozi multiplex , tinnitusu, AIDS-u, vnetju dlesni .

Te informacije so namenjene samo izobraževanju in jih ne priporočamo za ugotavljanje ali zdravljenje bolezni. Ne svetujemo, da bi kdorkoli zamenjal tradicionalno zdravniško oskrbo s katerim koli izdelkom.

WordPress Themes