Položnica za elektriko: Nepotreben strošek zaradi prevelike obračunske moči? -http://www.deloindom.si/skrbno-z-elektriko/poloznica-za-elektriko-nepotreben-strosek-zaradi-prevelike-obracunske-moci

Na računu za električno energijo je množica postavk, jih poznate? Velik del zneska, ki ga plačujete vsak mesec, namreč določa obračunska moč. Tudi če varčujete z električno energijo, bo ta del računa vedno enak, saj je fiksen, ne glede na porabo. Ker je povsem možno, da imate izbrano napačno obračunsko moč, plačujete preveč. Preverite obračunsko moč in se posvetujte s strokovnjakom o primernosti moči glavne varovalke glede na vaše potrebe, svetujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Zmanjšanje moči, ki je ne potrebujete, vam bo prineslo občuten prihranek.
Naredite seznam svojih električnih naprav, seštejte njihove priključne moči in seveda upoštevajte, koliko naprav običajno uporabljate istočasno. Dobili boste podatek o obračunski moči, ki jo potrebujete. - Foto: Matej Družnik/dokumentacija Dela

Naredite seznam svojih električnih naprav, seštejte njihove priključne moči in seveda upoštevajte, koliko naprav običajno uporabljate istočasno. Dobili boste podatek o obračunski moči, ki jo potrebujete. – Foto: Matej Družnik/dokumentacija Dela

Koliko mesečno plačate za obračunsko moč?

Potrošniki za vsako enoto obračunske moči plačamo mesečno slaba dva evra, kar pri moči 6 kW pomeni 11 evrov vsak mesec, pri moči 22 kW pa kar 40 evrov. A kot opozarjajo na ZPS, obračunsko moč, s tem pa tudi znesek na računu, lahko spremenimo, pri tem pa dodajajo, da se morate pred tem prepričati, kakšna obračunska moč je primerna za vaše gospodinjstvo. Želja po manjših stroških ne sme biti edino merilo.

Kolikšno moč potrebujete?

Obračunska moč je zapisana na računu za električno energijo (v kW) in predstavlja zgornjo mejo skupne električne energije, ki jo lahko v nekem trenutku porabljate. Določena je z zmogljivostjo glavne varovalke in pomeni omejitev sočasne uporabe električnih naprav v gospodinjstvu. Kolikšno obračunsko moč potrebujete, je odvisno od števila in moči porabnikov električne energije (električnih naprav), ki jih uporabljate. Za vsako električno napravo je določena priključna moč, ki jo porablja, ko deluje. Priključna moč je napisana na napravi, v tehnični specifikaciji ali v navodilih za uporabo, ki jih potrošniki dobimo ob nakupu. »Če ste papirje založili, lahko ta podatek poiščete tudi na spletu. Vedeti morate le ime modela naprave«, svetuje Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodaja: »Največji porabniki električne energije so pralni, pomivalni in sušilni stroji, sesalniki, električni štedilniki ter pečice, ki imajo priključno moč okrog 2 kilovata (kW) oziroma 2.000 vatov. Velik porabnik so tudi klimatske naprave, precej manj pa porabita na primer televizor in računalnik (okrog pol kilovata) ter žarnice (8 W, 15 W, 23 W …). Če boste na primer sočasno vklopili pomivalni, sušilni in pralni stroj, ki imajo vsak po 2 kW priključne moči, to pomeni, da morate imeti zagotovljene najmanj 6 kW obračunske moč, sicer bo glavna varovalka omejila sočasno uporabo teh naprav, po domače, varovalko bo »vrglo ven«. Če pa uporabljate trenutno le eno od teh naprav, potem zadostuje obračunska moč 2 kW.«

Kot izpostavlja Meškova, je za gospodinjske odjemalce, ki elektriko uporabljajo le za razsvetljavo in manjše gospodinjske aparate, ustrezna obračunska moč 3 kW. Za večino gospodinjstev, ki uporabljajo tudi pralni in sušilni stroj, električno pečico in klimatsko napravo, je ustrezna obračunska moč 6 ali 7 kW. Večja obračunska moč (10 kW ali več) je namenjena velikim porabnikom električne energije, tistim, ki se na primer ogrevajo na elektriko in/ali uporabljajo električne naprave z večjimi priključnimi močmi (savna, stroji v delavnici …).

Kako do spremembe, kakšni so stroški?

Obračunska moč določa višino dveh postavk na računu za elektriko: “obračunska moč” in “prispevek za SPTE in OVE”, ki ga je s 1.8.2015 vlada RS Slovenije povišala za kar 25 odstotkov. Za vsak kilovat obračunske moči boste tako letno plačali 22 evrov. Za obračunsko moč 3 kW je to 66 evrov, za 7 kW 154 evrov, za 10 kW 220 evrov letno.

»Če imate obračunsko moč, ki je ne potrebujete, pomeni to nepotreben strošek. Moč glavne varovalke lahko po predhodnem posvetu s strokovnjakom zmanjšate. Sprememba zahteva fizično zamenjavo glavne varovalke, ki jo mora opraviti strokovnjak in za to boste plačali nekaj več kot 30 evrov (32,76 €). Strošek pa se vam bo hitro povrnil z nižjimi računi za elektriko,« pojasnjuje Alina Meško in dodaja: »Če boste npr. zmanjšali obračunsko moč z 10 na 7 kilovatov, boste strošek pokrili že po šestih mesecih, v prihodnje pa boste vsak mesec prihranili 5 evrov in pol.«

Da želite spremeniti obračunsko moč, morate pisno sporočiti svojemu dobavitelju, ki bo zahtevek predal pooblaščenemu distributerju električne energije na vašem geografskem območju.

Na ZPS svetujejo, da naredite seznam svojih električnih naprav, seštejete njihove priključne moči in seveda upoštevate, koliko naprav običajno uporabljate istočasno. Dobili boste podatek o obračunski moči, ki jo potrebujete.

WordPress Themes