KONOPLJINO OLJE
V zadnjem času se veliko govori o odličnosti konopljinega olja, na katero smo v obdobju prepovedi uporabe te rastline preprosto pozabili. Zdaj lahko pričakujemo obsežno marketinško akcijo za njegovo propagiranje, saj ga mnogi razglašajo za čudežno zdravilo. Zanimalo nas je, kako zdravo je v resnici konopljino olje in kako je mogoče, da smo nanj pozabili, če je v prehrani res nepogrešljivo
Konoplja je rastlina, ki je v človekovem življenju prisotna tisočletja, saj so ljudje njena semena in olje od nekdaj uporabljali v prehrani. V nekem obdobju je bila konoplja pozabljena oziroma prepovedana, tako da danes mnogi še tega ne vedo, kakšni so nasadi teh postavnih rastlin. Že pred stoletjem je bilo v Sloveniji s konopljo posejanih veliko njiv, saj je uporabna ne le za predelovalno industrijo, temveč tudi kot hrana in zdravilo. Ker pa vsebuje tudi precej psihotropne snovi THC, so nato njeno gojenje za nekaj časa prepovedali. Na začetku razvoja naftne industrije in uvajanja umetnih mas in vlaken so popolnoma prepovedali tudi gojenje tiste konoplje, ki ne vsebuje THC ter se imenuje jedilna konoplja. Danes jo spet gojijo v številnih evropskih državah – tudi v Sloveniji.
Jedilna konoplja ima prehransko bogata semena in čvrsta vlakna. Njena semena uvrščajo med zelo hranljiva oljna semena, saj vsebujejo veliko maščob, ogljikovih hidratov, beljakovin, vitamina E, nekaterih vitaminov iz skupine B, rudnin in še česa, hkrati pa v tej rastlini ni psihoaktivnih sestavin. Iz semen pridobivajo konopljino olje, ki vsebuje veliko enkrat in večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Menda vsebuje tudi najboljše razmerje omega-3 in omega-6 esencialnih maščobnih kislin, poleg tega je bogato z naravnimi antioksidanti, kot sta vitamin E in klorofil.
Je hvala pretirana?
V zadnjem času se je spet začelo veliko govoriti o konopljinem olju. Očitno je to posledica obsežne marketinške akcije posameznikov, ki si prizadevajo konopljino olje predstaviti kot čudežno zdravilo. Zanimalo nas je, ali gre (zgolj) za zdravo in koristno olje, podobno vsem drugim oljem, in ali je morda vsa ta hvala pretirana. Za odgovor smo zaprosili strokovnjaka za prehrano prof. dr. Dražigosta Pokorna.
»Do nedavnega se je dalo v literaturi prebrati le to, da konopljino olje uporabljajo za prehrano mačk in pri proizvodnji mila. Verjamem, da ima konopljino olje veliko esencialnih maščobnih kislin, ki mu dajejo visoko prehransko vrednost, res pa je, da vsebujejo te kisline tudi druga olja. Ker sem se na vašo prošnjo poglobil v sestavine konopljinega olja, lahko povem, da to olje zaradi svoje ugodne sestave v resnici pozitivno vpliva na preprečevanje bolezni srca in ožilja, na omejevanje neprijetnih učinkov predmenstrualnega sindroma, pa tudi na odpravljanje težav, ki se pojavljajo zaradi multiple skleroze, raka in shizofrenije. Več podatkov dobite na naslovu www.chii.ca/hempoil/hempoil.html,« nam je odgovoril dr. Pokorn.
Živilo in zdravilo
Da je konopljino seme zelo bogato, potrjuje tudi primarij Janez Tasič, dr. med., specialist kardiolog, ki se ukvarja tudi z zdravo prehrano. »Konopljino olje vsebuje kar osem esencialnih aminokislin, veliko vitaminov B kompleksa in vitamin E. Konopljino olje – ki pa ga ne smemo zamenjati s hašiševim oljem – ima veliko enkrat in večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Skoraj 90 odstotkov, kar je izredno pomembno za človeško prehrano. Ob tem je treba še posebej poudariti, da vsebuje konopljino olje od 50 do 70 odstotkov linolne (omega-6) kisline in od 15 do 25 odstotkov alfalinolenske kisline, ki ji danes pravimo kar omega-3 maščobna kislina. Tako že od 10 do 20 gramov konopljinega olja zadovolji dnevne potrebe organizma po teh dveh esencialnih maščobnih kislinah,« je razložil prim. dr. Janez Tasič.
Hkrati je poudaril, da konopljino seme in olje ne slovita zgolj kot visoko vredni živili, temveč je mogoče olje uporabljati tudi v različne zdravstvene namene. »Olje vsebuje tudi gamalinolensko kislino (GLA), ki je pomembna za imunsko odpornost. Povečuje tudi tvorbo prostaglandinov in s tem pospešuje zdravljenje vnetnih procesov. Res je, da GLA vsebujeta tudi svetlinovo olje in olje borača, vendar je olje iz konoplje edino JEDILNO olje, ki vsebuje to pomembno sestavino. S tem oljem je torej mogoče nadomestili drage kapsule GLA, ki jih je sicer mogoče kupiti tudi na našem trgu. Gamalinolenska kislina učinkuje ugodno pri nevrodermitisu, predmenstrualnem sindromu, revmatičnem artritisu in diabetični nevropatiji, alfalinolenska kislina pa je lahko v pomoč pri zdravljenju bolezni srca in ožilja. Konopljino olje zaradi razmeroma visoke količine omega-3 kislin, ki se vpletajo v presnovo holesterola, preprečuje tudi strjevanje krvi, saj ovira lepljenje trombocitov.
* Konopljino olje ni čudežno zdravilo, je pa izvrsten dodatek k zdravi prehrani. Olje je primerno zgolj za hladno uporabo, saj med segrevanjem oksidira.
* Hladno stiskano konopljino olje je pridelano iz izbranih vrst jedilne konoplje. Olje ima prijetno nežen okus po oreščkih.
* Konopljino olje naj bi bilo eno izmed najhranljivejših olj, saj vsebuje veliko vitaminov in mineralov, pa tudi proteinov ter ogljikovih hidratov.
Za lajšanje bolečin
Ker so kronična vnetja neredko posledica šibkega imunskega sistema, omega-3 maščobne kisline pa blažijo vnetne procese, priporočajo uporabo konopljinega olja tudi pri revmatoidnem artritisu, kroničnem vnetju mehurja, psoriazi oziroma luskavici, pri ulceroznem kolitisu ter drugih kroničnih vnetjih črevesja, pa tudi pri okvarah sklepov in motnjah gibanja. Omega-3 maščobne kisline – s tem pa tudi konopljino olje – so v veliko pomoč pri lajšanju bolečin. Po besedah dr. Tasiča ga uporabljajo tudi pri bolnikih z aidsom, glavkomom, astmo, epilepsijo in še pri nekaterih drugih bolečinskih stanjih.
»Semena so uporabna podobno kot sončnična semena, orehi, lešniki, mandlji in podobni oreščki. Lahko jih zavijemo v potico, jih zmeljemo za solatno polivko oziroma solato začinimo s konopljinim oljem, zamesimo jih lahko v kruh in vmešamo v testo za pecivo, pripravimo s kosmiči za zajtrk ter še in še. Za dober tek s konopljo,« nam priporoča Dario Corteze, ki se že dolga leta ukvarja s proučevanjem zdrave prehrane.