Kaj sejemo in sadimo v septembru – http://www.klubgaia.com/Vrtnarski-nasveti/Clanki/1703/Kaj-sejemo-in-sadimo-v-zacetku-jeseni

Ob jesenskih setvah in sajenju zelenjave je treba poskrbeti za pravilno gnojenje. Pomembno je tudi, da vsa opravila opravimo v optimalnih terminih. Le tako bomo lahko zadovoljni s pridelkom.

Ne pozabimo na motovilec in drugo listno zelenjavo

Da ne bomo sejali samo zimske solate in motovilca je v septembru čas, da posejemo rukolo, lahko poskusimo tudi z azijskimi listnatimi rastlinami. Rukolo in azijske listno zelenjavo sejemo v vrtu v vrste, da jih bomo laže rezali, oskrbovali in varovali pred plevelom. Lahko jih sejemo celo med vrste prezimne solate.

Rukola in azijske listnate rastline so tudi odličen zeleni podor, zato jih lahko podkopljete, če vam jih ne uspe vseh porezati in pojesti. Ker botanično sodijo v rod križnic, drugo leto na tem mestu ne smemo gojiti zelje, cvetačo in druge zelenjadnice iz skupine kapusnic.

Rastline za zeleno gnojenje sejemo na vse gredice, ki ostanejo prazne. V tem času še lahko sejemo facelijo in ozimna žita.

Motovilec sejemo v več terminih, če ga niste sejali v sredini avgusta, ga lahko za uporabo v tekočem letu še vedno sejete tudi v začetku septembra.

Še je čas za setev špinače in zimske solate

Špinačo sejemo do začetka oktobra, da je ne bo nikoli zmanjkalo jo sejemo v dvo tedenskih presledkih od sredine avgusta naprej. Sejemo jo plitvo za prst globoko na razdaljo slabih 30 cm. V tem času jo lahko sejemo na prazne gredice, kjer smo gojili fižol, paradižnik in ostalimi gredicami, ki so ostale prazne.

Gredice za setev zimske solate pred setvijo zrahljamo, polovično pognojimo z organskim gnojilom v obliki pelet plantella organik (1 kg/10 m2) in pripravimo na setev. Nato jo ponovno gnojimo v spomladanskem času, ob rahljanju tal. Čas za setev zimske solate je praviloma do začetka oktobra. Septembra in do sredine oktobra jo lahko sadimo tudi s pomočjo sadik. Če imamo težave s polži, kar v letošnjem letu ni nič posebnega, gredice obdamo z bio plantella gelom proti polžem, ki za polže predstavlja nepriljubljeno mehansko oviro.

Oktobra pričnemo s sajenjem čebule in česna

S sajenjem čebule še ne hitimo, še manj pa se mudi saditi zimski česen. Obe vrtnini je najbolje saditi v oktobru, česen tudi kasneje.

Jesenski česen sadimo jeseni, saj za odebelitev in deljenje v stročke potrebuje določeno količino nizkih temperatur. Nekateri ga sadijo konec septembra in v začetku oktobra, vendar je to za naša tla in klimo veliko prezgodaj. Ob sajenju česna in čebule ne gnojimo s hlevskim gnojem, temveč uporabimo organsko gnojilo v obliki pelet plantella organik (1 kg/10 m2), tudi s kompostom ne pretiravamo.

Ne pozabite na varstvo čebulnic

Od začetka septembra do sredine oktobra por, drobnjak in stoletni luk najbolj ogrožata čebulna muha in porova zavrtalka. Najboljša zaščita je pokrivanje posevkov z agrokoprenami ali starimi zavesami, med gredice pa postavimo tudi bio plantella rumene lepljive plošče, ki zmanjšujejo napad vseh letečih škodljivcev. Muho rumena barva privlači, zato se nalepi na lepljivi zaščitni premaz in ne doseže rastlin.

WordPress Themes