JABOLÄŒNI KRHLJI MOÄŒNEJÅ I OD HOLESTEROLA

Naše telo potrebuje holesterol, kadar pa se ga nakopiči preveč, ta ogroža srce in ožilje.

Naše telo potrebuje holesterol. Je namreč sestavina celičnih membran, ki pomaga pri tvorjenju hormonov, vitamina D in drugih pomembnih snovi. Tudi možgani brez holesterola ne morejo normalno delovati, a prav ta snov je kriva za številne zdravstvene težave, zato jo je treba ohranjati v normalnih mejah. Predvsem količino slabega (LDL) holesterola. Kadar je ta povišan, je ogroženo zdravje srca in ožilja. V pravih mejah in tudi znižati ga je mogoče z zdravim načinom življenja in s primerno prehrano. Poglejte si, katera živila vam bodo pri tem v največjo pomoč.

Jabolka

Posušeni jabolčni krhlji se lahko po učinkovitosti pri zniževanju holesterola primerjajo z zdravili, ki imajo prav takšen namen: tisti, ki na dan zaužije 75 gramov tega sadeža, lahko v šestih mesecih zniža količino krvnih maščob za 23 odstotkov. Tako imenovani pektini, ki so v jabolkih, se vežejo na žolčno kislino, zato je morajo jetra pridelati več, za kar pa potrebujejo holesterol, ki ga črpajo iz krvi.

Orehi

Glede na izsledke ene od ameriških raziskav je 67 gramov orehov na dan dovolj, da se skupna vrednost holesterola zmanjša za 5,1 slabega pa za 7,4 odstotka.

Jedilna olja

Sončnično olje, olje iz pšeničnih kalčkov, bučnih semen ali sezama vsebuje fitosterol, ta pa znižuje vrednost slabega holesterola.

Stročnice

V njih je veliko saponinov. Ti povzročajo, da se molekule holesterola povezujejo v večje tvorbe in tako ne morejo prehajati v kri. Saponini nase vežejo tudi žolčno kislino in s tem spodbujajo jetra k njenemu pospešenemu tvorjenju, za kar potrebujejo holesterol. Najučinkovitejša je čičerka, saj ima teh snovi največ.

WordPress Themes