Kaj jezik pove o vašem zdravju?

Ste morali kdaj zdravniku pokazati svoj jezik? Potem veste, da lahko jezik kaže na nekatere zdravstvene težave in zdravnikom pomaga pri postavitvi diagnoze. Indijski znanstveniki pa so šli korak dlje in razvili aplikacijo, s pomočjo katere lahko odkrijete, na kaj vse kažejo spremembe na jeziku.

jezik

Zdrav jezik bi moral biti rožnate barve, brez oblog in prekrit s papilami, ki vsebujejo brbončice. (Foto: iStockphoto)

Indijski strokovnjaki so razvili nov diagnostični sistem, v katerem so združili simptome z digitalno analizo podobe pacientovega jezika. Aplikacija s pomočjo digitalne podobe jezika pacienta prepoznava obarvanost, nabreklost, teksturo jezika in druge dejavnike, povezane z različnimi boleznimi, hkrati pa vsebuje tudi vprašanja glede simptomov, s katerimi skušajo podati čim bolj možno diagnozo. Kot pravijo strokovnjaki iz indijske fakultete School of Electronics Engineering at VIT University je aplikacija namenjena kot pomoč zdravnikom, ki potrebujejo dodaten posvet. Trenutni sistem pomaga pri postavljanju 14 različnih diagnoz, ekipa strokovnjakov pa upa, da bodo v prihodnosti s pomočjo podob oči še dodatno razširili možnosti diagnosticiranja.

Sicer pa lahko nekatere znake prepoznate tudi sami. Zdrav jezik bi moral biti rožnate barve, brez oblog in prekrit s papilami, ki vsebujejo brbončice. Vnet, rdeč, črn ali bel jezik lahko kaže na vnetja v telesu, zaradi česar se je v tem primeru dobro posvetovati z zdravnikom. Otekel jezik je lahko znak alergijske reakcije. Črn ali brezbarven jezik pa se pogosto pojavi po prekomerni uporabi antibiotikov ali razrastu glivic v ustni votlini, s čimer se najpogosteje spopadajo pacienti, okuženi z virusom HIV.

Dolge brazde na površini jezika so lahko znak spolnoprenosljivih bolezni, kot je sifilis. Razjede v ustih pa lahko kažejo na Crohnovo bolezen ali ulcerativni kolitis. Zadebeljen in gladek jezik vam morda sporoča, da trpite za pomanjkanjem vitamina B12, železa in folatov ter se spopadate s slabokrvnostjo. Nepojasnjena krvavitev v ustni votlini pa je lahko znak raka v ustih, ki potrebuje takojšen posvet z zdravnikom.

Nekaj teh bolezni lahko zdravniki prepoznajo tudi s pomočjo nove indijske aplikacije.

Mnoge koristi od ovog prirodnog lijeka.

Ovu priliku koristimo da vam preporučimo stari lijek porijeklom iz Njemačke narodne medicine. Radi se o napitku sastavljenom od bijelog luka (češnjaka), limuna, đumbira i vode.

Mnoge su koristi od ovog napitka – prirodnog lijeka. Radi se o kombinaciji tri super zdrave namirnice koje zajedničkim i svakodnevnim djelovanjem mogu napraviti izuzetno pozitivne zdravstvene efekte na vaš organizam.

TRI-NAMIRNICE

Lijek je dobar za liječenje i prevenciju zakrečenja arterija. Također, dobar je za reguliranje povišenih masnoća u krvi, sprječavanje općeg umora organizma, sprječavanje i liječenje infekcija i prehlada, intenzivno jačanje imunog sistema, čišćenje jetre i poboljšanje jetrenih enzima. Ovaj prirodni lijek sprječava pojavu slobodnih radikala u organizmu koji izazivaju najteže bolesti i niz drugih stanja povezanih sa bolestima srca i krvotoka.

Potrebni sastojci za pripremu ovog prirodnog lijeka su:

4 cijele veće glavice bijelog luka

4 kompletna limuna sa korom

manji korijen đumbira (cca 3-4cm) ili dvije jušne žličice

2 litre čiste vode

Limun dobro operite pa ga isijecite na komadiće. Ukoliko se radi o limunu koji nije organski odnosno ukoliko je prskan onda ga tretirajte otopinom octa i vode. Ogulite bijeli luk i skupa sa limunom i đumbirom ubacite u blender.

Od toga, pomoću blendera napravite jednoličnu masu. Tako izmiksanu smjesu dodajte u metalnu posudu , uspite dvije litre vode i zagrijte sve skupa uz miješanje do točke ključanja. Odmah prije nego smjesa proključa isključite vatru i pustite da se sve dobro ohladi. Procijedite kroz srednje gustu cjediljku i napunite u staklene boce.

Ovaj ljekoviti napitak se pije svaki dan po jedna čaša od 2 dcl najmanje 2 sata prije jela, odnosno na potpuno prazan želudac. Napitak čuvajte u frižideru.

Kura liječenja traje 3 tjedna uz svakodnevno konzumiranje jedne čaše nakon čega trebate napraviti pauzu od jednog tjedna, nakon čega možete opet nastaviti sa konzumiranjem u istom ciklusu. Ukoliko vam ukus ne odgovara možete dodati meda po ukusu. Nakon 3 tjedna korištenja trebali biste osjetiti značajnu regeneraciju tijela od korištenja napitka.

Napitak je osim već navedenih blagodati posebno koristan u sprječavanju kalcifikacije u tijelu koja izaziva kamenčiće u organima i začepljenje krvnih sudova.

Kombinacija limuna, vode i kuhanja neutralizirati će miris bijelog luka. Prije svakog konzumiranja protresite bocu sa ovim domaćim lijekom kako bi se talog limuna i bijelog luka na dnu pomiješao sa sokom. Iz iskustva vam možemo reći da je napitak odličan i za starije osobe te da im vraća energiju i snagu tako ih podmlađujući jer nakon nekoliko tjedana poboljšava njihovu cirkulaciju.

Izvor: Magazin.ba

Veste, kako se prehladimo?

Čeprav je splošno znano, da si je v hladnih obdobjih treba pogosteje umivati roke, pokriti usta, ko kašljamo ali kihamo, pa obstajajo nekateri miti, ki krožijo in niso resnični. Kako torej zares zbolimo in kaj nas nikakor ne ogroža?

glavobol

Da se prehladimo, moramo biti izpostavljeni virusom, zato to, da nas zebe, nima prav nič s prehladom.

Lahko zbolite zaradi mrzlega zraka? Ne.

Številni med nami se še spominjamo, kako je mama vedno za nami, ko smo brezskrbno zapustili dom, zaklicala: ”Zapni se, da se ne prehladiš.” Takrat smo zamahnili z roko in že nas ni bilo več, mama pa je zmajala z glavo, češ, potem bo pa spet bolezen v hiši. A zdravniki pojasnjujejo, da to, da nas zebe, nima nikakršne zveze s tem, da se prehladimo. ”Da zbolimo, moramo biti izpostavljeni virusom, poleg tega temperatura nima vpliva na posameznikov imunski sistem. Ljudje so pozimi bolj nagnjeni k prehladom, ker preživijo več časa v zaprtih prostorih, kjer se virusi lažje širijo,” pojasnjuje dr. Mark Callahan.

Nikar se zaradi virusov ne odpovejte poljubljanju. Večina nevarnih virusov namreč v naše telo vstopa preko nosa ali oči in ne preko ust.

Lahko zbolite zaradi poljubljanja? Najverjetneje ne.

Nikar se zaradi virusov ne odpovejte poljubljanju. Večina nevarnih virusov namreč v naše telo vstopa prek nosa ali oči in ne prek ust. V medicinskem žurnalu za infekcijske bolezni so objavili rezultate raziskave, ki razkriva, da le osem odstotkov ljudi zboli ob poljubljanju okužene osebe. ”Pravzaprav je bolj varno poljubljanje okuženega posameznika, kot če mu sežete v roko,” pove mikrobiolog Charles Gerba.

Lahko zbolite, ker ostajate v hotelski sobi? Da.

Naj vas sveže rjuhe in posesane preproge ne zavedejo. Hotelske sobe so polne mikrobov. Skoraj tretjina površin hotelske sobe je prekrita z nevarnimi virusi in bakterijami še dan po tem, ko noč tam preživi okužena oseba, je pokazala raziskava medicinske fakultete v Virginiji. Preden vstopite v hotelsko sobo, se tako oborožite z dezinfekcijskimi sredstvi in z njimi prebrišite vse površine, ki se jih najpogosteje dotikate, med njimi stikala za luči, daljinski upravljalec, nočno omarico in podobno.

Cepivo proti sezonski gripi je narejeno iz neaktiviranih (mrtvih) influenca virusov, ki ne morejo povzročiti infekcije.

Lahko zbolim zaradi zraka na letalu? Morda.

V večini letal je okrog 50 odstotkov zraka filtriranega. S tem načinom sicer odstranijo prah, vlago, bakterije in plesen. Kljub vsemu pa so virusi premajhni, da bi jih filter ujel. Možnosti so sicer izjemno majhne, a lahko se zgodi, da boste po naporni in dolgotrajni poti z letalom na koncu ostali z vnetim žrelom in izcedkom iz nosu.

Se lahko okužite s staro zobno ščetko? Ne.

Če ste pravkar preboleli virusno okužbo, vam ni treba menjati zobne ščetke. Čeprav bodo na tej ostali virusi, pa je vaše telo sedaj razvilo močan imunski sistem in številna protivirusna telesa, ki vas varujejo pred ponovno okužbo. A če bi svojo zobno ščetko posodili kateremu izmed družinskih članov, bi lahko okužbo širili naprej. Sicer pa je v vsakem primeru priporočljivo zobno ščetko menjati na približno tri mesece.

Lahko zbolite zaradi cepiva proti gripi? Ne.

Cepivo proti sezonski gripi je narejeno iz neaktiviranih (mrtvih) influenca virusov, ki ne morejo povzročiti infekcije. Strokovnjaki verjamejo, da je mit o tem, da ljudje po cepljenju zbolijo za gripo, nastal, ker cepljeni pogosto stranske učinke cepiva zamenjajo za gripo. Glavni stranski učinki cepiva so sicer oteklina na rami in bolečina ob cepljenju, redko pa tudi kratkotrajna povišana temperatura, slabo počutje, slabost in glavobol, ki pa jih mnogi zamenjajo za gripo. Poleg tega se sezona gripe pojavlja v istem obdobju kot virusna obolenja, zato se ljudje pogosto okužijo z virusnimi obolenji in nato krivijo cepivo, čeprav je za njihov prehlad v resnici prej kriv sodelavec, ki kljub slabem počutju ni ostal doma.

Pisarne so pravo gojišče virusov in mikrobov, ki se še posebej prenašajo z rokovanjem ali pa dotiki nekaterih površin.

Lahko zbolite zaradi zadrževanja v pisarni? Da.

Pisarne so pravo gojišče mikrobov, virusov in bakterij. ”Če bi imeli rentgenski vid, bi najbrž videli oblak virusov okrog svojih sodelavcev. Vsakič, ko izdihnejo, na dan pridejo raspiratorni virusi, ki se razširijo meter okrog nas,” pojasni dr. William Schaffner, strokovnjak za preventivno medicino. Prav zato je dobro, da imate na delovnem mestu vedno pri sebi razkuževalna sredstva in z njimi obrišete površine, ki se jih redno dotikate. Okužite se lahko namreč že preko okuženega svinčnika, ki si ga sposodite od sodelavca, ki je videti še povsem zdrav. Prvi simptomi prehlada se namreč pokažejo šele dan za tem, ko smo že okuženi.

WordPress Themes