MARMELADA IZ KUTIN

Sestavine:

  • 1,2 kg kutin (zrelih)
  • 1 kg sladkorja

Priprava:

Za kutino marmelada operemo kutine in odstranimo peščišče. Kutino narežemo na majhne kose. Olupek in peščišče damo v posodo, dolijemo vodo in kuhamo ca. 1 uro do mehkega. Nato maso precedimo skozi bombažno krpo in zberemo sok v posodi.

Koščke kutine v vodi kuhamo ca. 30 minut, da dobimo kašo, ki jo nato spasiramo. Sok in kašo zmešamo, dodamo 1 kg sladkorja in kuhamo 20 minut. Kašo napolnimo v kozarce za marmelado in jih takoj zapremo.

Kutina vsebuje v peščišču želirno sredstvo, zato za to marmelado ne potrebujemo želirnega sladkorja, ampak lahko uporabimo navadni sladkor. Kutina marmelada v kozarcu želira nato sama od sebe.

Nasvet:

Kutina marmelada je nekoliko gosta in “groba”. Ni primerna le kot namaz, ampak jo lahko uporabimo pri pripravi žepkov iz listnatega testa, saj pri peki ne izteče tako lahko.

Zdravi načini sladkanja s čokolado

Dodajte jo smutiju, žitaricam za zajtrk ali lupinastim plodovom, vedno pa izberite čim bolj temno.

Le redki so tisti, ki čokolade na marajo. Če niste med njimi ter se ji le stežka uprete, si oglejte nekaj načinov, kako v žlahtnem okusu temne slaščice uživati brez slabe vesti.

Čokoladni smuti

Smutiji so odličen način za eksperimentiranje z različnimi okusi, hkrati pa telesu zagotavljajo mnoge koristne snovi. Eden od super načinov za zdravo sladkanje s čokolado je zato uživanje smutija z dodanim grenkim kakavom. Ta vsebuje snovi, ki delujejo kot pomirjevala in izboljšujejo razpoloženje. Prav tako je odličen vir magnezija in poln vlaknin. Ker ni tako sladek kot čokolada, ga dodajte bananovemu smutiju in ga zasladite z medom. Uživajte.

Čokoladno mandljevo mleko

Še en odličen način, da potešite potrebo po čokoladi in ob tem ne pretiravate s kalorijami. Gre za kozarec sojinega ali mandljevega mleka s čokolado. Čeprav se vam sojino mleko ne zdi tako okusno, ga vsaj pokusite. Vsebuje namreč kalcij ter manj maščob in kalorij od običajnega mleka, z dodano čokolado pa postane še razvada za brbončice.

Lupinasti plodovi s temno čokolado

Ko si boste naslednjič zaželeli nekaj sladkega, si privoščite ploščico iz lupinastih plodov, oblito s temno čokolado. Zdravstvene prednosti temne čokolade se že dolgo znane, prav tako tiste lupinastih plodov.

Kikirikijevo maslo s čokolado

Kikirikijevo maslo je živilo, ki ga je mogoče kombinirati z najrazličnejšimi okusi. Boljše od običajnega je za čokoholike tisto, ki mu je dodana čokolada. A vendar tudi z njim, čeprav vsebuje zdrave maščobe, ne gre pretiravati. Namažite ga na kruh, uživajte s sadjem ali ga dodajte v priljubljeni smuti.

Čokoladna ovsena kaša

Kdo pravi, da zdrav zajtrk ne more biti tudi okusen? Če imate radi ovseno kašo, ji dodajte malce nasekljane temne čokolade, mandlje in med in vaša čutila za okus bodo navdušena.

Obstajajo še mnogi drugi zdravi načini uživanja čokolade. Vse, kar morate storiti, je, da uporabite svojo domišljijo. Čokolada ni namreč vedno polna sladkorja. Tista z velikim deležem kakava in kakavov prah odlično oplemenitita številne jedi, vaša potreba po tej slaščici pa bo zadovoljena na zdrav način.

Recept star 800 godina: Napravite prirodni napitak za zdravije srce

Simptomi srčanog udara

Tvorac ovog čuvenog recepta je opatica Hildegard fon Bingen, koja je živela pre 800 godina. Kasnije su njen recept za srčane probleme preuzeli i poznati doktori i objavljivali u svojim pisanim delima.

Opatica savetuje da svako domaćinstvo treba da ima ovaj recept kojim se postižu neobični uspesi. Ovaj recept prenela je čuvena travarka Marija Trebem, autorka knjige “Zdravlje iz božije apoteke”.

Ovaj prirodan lek za srce se pokazao uspešnim kod srčanih slabosti i pravih srčanih oboljenja. Koristi se kada osetite bilo koje srčane tegobe poput probadanja, treperenja, preskakanja, usled stresa. Pokazao se kao dobar i kod angine pectoris.

Potrebno je:

10 svežih stabljika peršuna (bez korena)

litar domaćeg crnog ili belog vina

dve kašike vinskog sirćeta

300 g prirodnog meda

Priprema:

Deset svežih stabljika peršuna zajedno sa listovima stavite u litar čistog prirodnog vina i dodajte 1-2 velike kašike čistog vinskog sirćeta.

Kuvajte 10 minuta na tihoj vatri (vodite računa, može da peni). Posle dodajte 300 grama pravog pčelinjeg meda i ostavite da se lagano kuva još 4 minuta. Vruće vino procedite i još toplo stavite u boce, koje su prethodno isprane jakim alkoholom. Dobro zatvorite. Talog koji se stvara nije štetan i slobodno se može piti.

Upotreba:

Napitak se koristi svakodnevno, po supena kašika do prestanka tegoba. Za teže bolesti potrebno je koristiti duži vremenski period.

(cajeviza.com)

WordPress Themes