BUČKE V OMAKI

1/2 dl olivnega olja

5 dag masla

1/2 kg bučk

4 dl smetane za kuhanje

1 vrečica ribanega sira ali parmezan

5 strokov česna

bazilika

peteršilj

Vegeta, sol

poper

1/2 kg testenin po izbiri

Pristavimo vodo, v kateri bomo skuhali testenine. Bučke olupimo in narežemo na kocke. Na olju in maslu prepražimo (le da zadiši) stisnjen ali na drobno sesekljan česen, nato v ponev stresemo bučke. Dodamo sol, poper in Vegeto (mogoče 1 žličko). Vse skupaj občasno mešamo, na srednjem ognju 15 minut. Nato zalijemo s smetano, dodamo baziliko, peteršilj in parmezan po okusu. Prelijemo po testeninah.

Sreča ni usoda, temveč nekaj, na kar lahko vplivamo

Sreča ni usoda, temveč nekaj, na kar lahko vplivamo

Vsi vemo, kako je, če občutiš srečo. Ni pa lahko reči, kaj ta beseda sploh pomeni. Gre za trenutke? Opitost? Občutek, ki ga imamo, ko pojemo dobro čokolado, po dobrem seksu ali ob pogledu na dojenčka? Ali gre za to, da ima človek pač srečo?

Znanstvenikom je pojem sreče preveč nejasen. Zato raje govorijo o ‘zadovoljstvu z življenjem’ ali ‘subjektivnem dobrem počutju’. Ker je sreča dejansko nekaj, kar traja dlje od kratkotrajne opitosti. In tudi mačka ne pušča za seboj. Gre za življenjsko melodijo, ki ji znamo prisluhniti bolj ali manj dobro. Najpomembnejše pa je, da sreča ni usoda, temveč nekaj, na kar lahko vplivamo. Kako? Tako, da se je naučimo.

Stvar odnosa

Znanstveniki so si enotni, da je sreča v smislu zadovoljstva z življenjem nekaj, kar ima veliko manj opraviti z okoliščinami (imela sem srečo), kot pogosto mislimo.

Dokaz: v študijah so ugotovili, da se nivoji občutenja sreče komajda spreminjajo. Če zadovoljen človek zadane na lotu ali pa doživi neko težko bolezensko izkušnjo, se njegov nivo sreče na kratek rok sicer spremeni, vendar se kmalu vrne na prejšnji nivo.

In tudi v običajnem vsakdanu je tako: ne gre za to, kaj se zgodi, temveč kako to ocenimo in doživimo. Če za vsako najmanjšo težavo ocenimo, da je res huda in jo smatramo za nepravično in da se dogaja samo nam, nas bo obremenila in nas oropala veselja do življenja.

Če pa denimo vedno znova rečemo, da smo težavo kar dobro obvladali, potem ostanemo sproščeni. In najdemo moč, da izkoristimo priložnosti, ki se nam ponudijo.

Majhni koraki do cilja

Tako kot veliko drugih sposobnosti tudi za več sreče potrebujemo nekaj vaje. Če je le možno, vsak dan – in sreča bo tako rekoč postala vsakodnevna rutina.

Primer našega ‘treninga’:

  • Pripravite si beležnico in vanjo vpisujte, kaj vas osrečuje. To so lahko lepi dogodki, ljubezen do določene osebe, petje ptic, stvari, za katere ste hvaležni. Večkrat si preberite, kaj ste zapisali, in začutite, kako vam postane toplo pri srcu.
  • Kdor se vsak dan vsak malo giblje, poskrbi za razgradnjo stresnih hormonov in izgradnjo hormonov sreče.
  • Srečo lahko dobite tudi s hrano! Ja, res je tako. In to ne velja le za testenine in čokolado, temveč tudi za svežo zelenjavo, oreške, ribe, sir in banane.

Najboljši namigi za več življenjskega veselja

1. Napake so dovoljene

Za srečo potrebujemo ljubezen (do sebe!) in prav nobenega perfekcionizma! Ta je hladen, tog in žalosti.

2. Manj zahtev

Cilj je sicer nekaj lepega, toda če si vedno želite več in več in pri vsaki stvari najdete nekaj slabega, ne boste nikoli povsem zadovoljni.

3. Zaupanje in bližina

Če se lahko zanesete na druge ljudi in jim zaupate, boste veliko bolj veseli.

4. Pri stvari

Življenjsko veselje se ne skriva v prihodnosti in tudi ne v preteklosti, temveč ga poiščite v sedanjosti. Vedno znova si prikličite pred oči svoj duh. Ampak, prosimo, res nežno.

Navadni gladež za lajšanje vnetij in hitrejšo prebavo

Navadni gladež (Ononis spinosa) je pravzaprav manjši grm, ki lahko v višino zraste do pol metra in cveti od junija do septembra. Navadni gladež je uporaben predvsem za lajšanje vnetja mehurja ali ledvičnih vnetij, revme, izboljšanje presnove in hitrejše odvajanje tekočine iz telesa.

Gladež je ena tistih rastlin, ki neopazno rastejo ob poteh in samo čakajo, da jih odkrijemo. In nad njegovimi zdravilnimi močmi ne bo nihče razočaran. Navadni gladež je torej razvejan grmiček z močnimi trni in dlakastimi listi. Zdravilna rastlina najbolje uspeva na pustih suhih tleh na sončnih legah po vsej Sloveniji. Podzemni deli rastline vsebujejo zdravilne učinkovine, ki ljudem lajšajo težave z izločali, prebavili, presnovo in sklepi. Nabiramo lahko cvetove in liste, in sicer v času cvetenja rastline. Zdravilne učinkovine pa vsebuje predvsem korenina rastline, ki jo običajno nabiramo proti koncu poletja in v jeseni. Korenine je treba razklati po celi dolžini in jih posušiti, preden jih uporabite.

Navadni gladež

Čaj iz suhih korenin

Čaj iz posušenih korenin navadnega gladeža pomaga pri uravnavanju presnove in jeter, izločanju sečne kisline, čiščenju krvi, revmatičnih težavah in ne nazadnje ledvičnih kamnih. Poznavalci zdravilnih rastlin priporočajo, da čaj zaporedoma pijete štiri ali pet dni, nato naredite nekajdnevni premor in spet nadaljujte s pitjem. Svetujemo vam, da 2 čajni žlički zmletih korenin prelijete z 1,5 decilitra vrele vode, pustite stati 30 minut in nato precedite. Gladežev čaj pijte dva do trikrat na dan, najbolje med obroki.

Gladež in njegova uporaba

Že naše babice so bile prepričane, da gladežev čaj temeljito čisti kri. Čaj iz zdrobljenega lubja korenin, ki ga na primer prekuhamo v vinu, naj bi prav tako topil kamne in pesek v sečilih, poleg tega pa je še odlična rešitev za zdravljenje zlatenice. Po drugi strani lahko korenine gladeža, ki jih kuhamo v kisu, uporabimo kot hladen ali topel obkladek za v ustno votlino, da denimo pozdravimo nadležen zobobol. Tople obkladke iz korenine, kuhane v kisu, lahko polagamo tudi na telesne rane, ki se nočejo zaceliti. Korenine lahko prevremo tudi v belem vinu in si dobljeni pripravek vtiramo v meča in prste, saj bomo tako pozdravili bolečine, ki nam jih povzročijo krči.

Mandljevo olje – zdravilno olje, ki ga lahko naredite tudi sami

Doma narejeno mandljevo olje je dokaj enostavno izdelati, zato si preberite, kako si ga lahko z malo truda naredite tudi vi. Olje iz mandljev je eden najboljših izdelkov, ki se uporablja za nego suhe kože. Mandljevo olje ima izvrstne blažilne učinke in vsebuje veliko rudninskih snovi in številne vitamine, kombinirate pa ga lahko s številnimi drugimi naravnimi proizvodi za nego kože.

Mandljevo olje je v prvi vrsti najprimernejša rešitev za nego suhe in razpokane kože, za zdravljenje luskavice in na primer zmanjšanje raznih kožnih vnetij. Je povsem varno in učinkovito za kozmetično uporabo, lahko pa celo pripomore k zmanjšanju stopnje holesterola. Izdelava mandljevega olja je enostaven postopek, ki se ga lahko loti prav vsak. Z malo potrpljenja in pravimi sestavinami, ki jih boste skoraj zagotovo našli v svoji kuhinji, boste na dobri poti, da si za vedno zagotovite samooskrbo z mandljevim oljem za telo, balzamom za ustnice, aromatiziranimi eteričnimi olji in še mnogo več.

mandljevo olje

Za pripravo mandljevega olja boste potrebovali:

  • 2 skodelici nepraženih mandljev
  • 3 čajne žličke olivnega olja
  • mešalnik.

Postopek priprave je dokaj enostaven: v mešalniku najprej zmešajte dobro posušene nepražene mandlje, za katere poskrbite, da so visoke kakovosti in niso prestari. Na začetku mešalnik nastavite na manjšo hitrost, postopoma pa hitrost mešanja povečujte do najvišje. Priporočamo vam, da med mletjem naredite kratek premor, ustavite aparat in premešate maso z mandlji. Nadaljujte z mletjem, dokler ne dobite goste mase. Masa bo po vsej verjetnosti zelo gosta, zato jo po potrebi razredčite z dvema ali tremi čajnimi žličkami nerafiniranega oljčnega olja. Ko končate s pripravo, maso zlijte v kakršen koli stekleni kozarec in hranite pri sobni temperaturi.

Za kaj vse lahko uporabite mandljevo olje?

Naravno mandljevo olje lahko nanesete na obraz, če imate suho kožo, ali pa z njim negujete trdo kožo na stopalih in komolcih, saj jo odlično zmehča. Malo olja lahko vmasirate tudi v lasišče oziroma ga nanesete na lase, za tem pa lase prekrijte s staro kopalno brisačo in pustite, da olje deluje vsaj pol ure, preden dobro sperete lase. Za boljši učinek lahko počakate celo več ur, preden lase operete.

Obenem je mandljevo olje tudi ena najpogostejših sestavin za domače kreme in balzame za ustnice. Če ga zmešate z morsko soljo, si zlahka pripravite učinkovit piling; če mandljevo olje zmešate z rjavim sladkorjem v razmerju ena proti dva, pa boste dobili piling za občutljivo kožo in obraz. Par kapljic ga dodajte tudi v kopel, ki si jo napravite po dolgem dnevu.

WordPress Themes