Palačinke z orehovim nadevom

7 načina da izgledate mlađe bez obzira na godine

Svaka žena želi da izgleda mlađe, bez obzira na to da li ima 30 ili 60 godina. S godinama gubimo prirodan lepi sjaj kože, i ona počinje da izgleda izmoreno i bezbojno. Srećom, postoje trikovi uz pomoć kojih ćete moći da izgledate mlađe, koliko god godina imali. Pored svakodnevne nege, evo šta još možete da uradite kako biste se podmladili potpuno prirodno.

Svaka žena želi da izgleda mlađe

1) POVEĆAJTE UNOS VITAMINA C

Jedan od najboljih načina da izgledate mlađe jeste redovbno konzumiranje vitamina C. Ovaj vitamin podstiče proizvodnju kolagena u koži, što znači da je to odličan način da kožu održite zategnutom i mladalačkom. Askorbinska kiselina, poznatija kao vitamin C, je dobra ne samo za kožu lica, već za kožu po celom telu, p aje zato jedna od najvećih usluga koju ćete učiniti svom organizmu redovno unošenje namirnica bogatih ovom hranljivom materijom. Pomorandže, grejfrut, paprika, kupus, limun, jagode kivi, ali i mnoge druge sveže voćke i povrćke odličan su izvor vitamina C.

2) JEDITE VIŠE PROTEINA

Proteini igraju veoma važnu ulogu u skoro svakom aspektu kože, pa i u procesu proizvodnje kolagena. Pored toga, belančevine su neophodne za obnovu ćelija, dobar izgled kože i pravilnu strukturu. Zato su proteini vitalan deo vaše ishrane, i ne bi trebalo da ih zapostavljate. Najbolje su belančevine koje nemaju mnogo masti, bar ne onih nezdravih. Zato je riba idealan izbor – esencijalne maske kiseline koje se u njoj nalaze pravi su čudotvorci za kožu. Pileće belo meso, ili bilo koje meso bez masto je takođe dobar izbor. ako ne volite meso, odlučite se mlečne proizvode, jaja, koštunjave plodove, pasulj ili grašak.

3) NE PRESKAČITE ULJE

Mnoge žene izbegavaju ulje, verujući da će se od toga ugojiti. Istinaje da kvalitetno ulje imam mnogo više koristi za vaš organizam nego što možete da zamislite. Zato sledeći put kada budete pravili salatu, slobodno sipajte ulje, ali ne preterujte. jedna kašika je sasvim dovoljna. Iako je majonez kao dresing za salatu verovatno mnogo primamljiviji, on je jako nezdrav. Idealna salarta sadrži maslinovo ulje, limun umesto sirćeta i puno zeleniša i drugogo svežeg povrća. Ako salatu jedete za ručak, unutra možete da ubacite i naseckano belo meso. Ovo je obrok pun vitamina C i proteina, a sa minimalno masti, i to samo onih zdravih.

4) PRESKOČITE PUDER U KAMENU/PRAHU

I

Ako puder u kamenu ili prahu može da bude odlučan saveznik u borbi protiv masne kože, jer neutrališe neželjeni sjaja na licu, ipak ga izbegavajte ako ako želite da izgledate mlađe. Glavna odlika mlade kože je upravo sjaja, koji ćete puderom u potpunosti “ubiti” pa koža može da izgleda umorno i beživotno.

S druge strane, puder će se tokom dana uvući u bore i pore, koje će onda samo izgledati još naglašenije. I dalje možete da koristite tečni puter, kojim ćete sakriti crvenilo i nepravilnosti, ali zaobiđite puder u kamenu kao završni korak. Umesto toga, možete da se odlučite za neki od sprejeva za završavanje šminke, koji će učiniti da sve stoji na svom mestu, i da se koža ne prosija posle nekoliko sati.

5) KORISTITE BRONZER

Sve one staračke pege i hiperpigmentacije nastale usred godina preteranog izlaganja suncu mogu lako da budu sahrivene pomoću pravilno nanesenog bronzera. Ne samo da će sakriti sve što ne treba, već će bronzer i u činiti da vam koža izgleda sjajnije i odmornije – kao da ste se upravo vratili sa letovanja, gde se pokupili malo boje. Najlakši je za nanošenje pronzer u kamenu, koji bi trebalo da nanosite velikom četkom za šminku.

Ako ga nanosite previše malom četkom, on može da izgleda previše uočljivo i neprirodno, a vi želite upravo suprotan efekat. Taskođe, izbegavajte one bronzere koji imaju narandžasti podton, kao i one sa previše velikih šljokica. Idealan je bronzer koji se samo presijava, poput bisera, ali nema nikakve uočljive svetlucave čestice.

6) VODITE RAČUNA O RUKAMA

Svi znamo da je bitno voditi računa o licu, i većina žena to i radi svakodnevno. Međutim, često se zaboravlja da su upravo ruke te koje najbviše trpe – često pranje sapunom, pranje sudova i razne kućne radnje mogu da ostave vidne posledice na šake.

A, nažalost, znaci starenja se prvo primete upravo na nežnoj koži ruku i vrata. Zato svakodnevno nanosite odgovarajuću kremu za ruke, nakon svakog pranja ruku i pred spavanje. Kako biste bili sigurni da će vam ruke izgledati mladalački što duže, svakodnevno stavljajte i kremu sa zaštitnim faktorom. Istu onu koju svakog jutra nanosite na lice.

7) NAUČITE DA SE PRAVILNO ŠMINKATE

Da li ste znali da neke boje koje možda nanosite na lice, mogu zapravo da vam isperu boju kože? Zapravo, određeni proizvodu mogu da naglase sve ono što biste želeli da ostane sakriveno od pogleda, kao što su fine linije i bore. Nakon što ste prestali da koristite puder u kamenu, sada je vreme da se oslučite za tečni puder koji savršeno odgovara vašoj nijansi kože.

Uz njega kombinujte nežne nijanse kajsije ili svetloroze, koje daju svežinu licu. Zaobiđite previše jake boje, koje će učiniti da izgledate neprirodno pa čaki starije.

Sedite mirno desetak minuta i fokusirajte se na jednu tačku ispred vas. Duboko udahnite i ispušt…

Originalno objavljeno na stranici www.lepotaizdravlje.rs/extra/to-do-list/smanjite-posledice-hronicnog-stresa © Lepota i zdravlje

Smanjite posledice hroničnog stresa 21.04.2014 u 10:00 časova Nema komentara Kratkotrajna napeto…

Originalno objavljeno na stranici www.lepotaizdravlje.rs/extra/to-do-list/smanjite-posledice-hronicnog-stresa © Lepota i zdravlje

TANJINE SKRIVNOSTI MLADOSTNEGA IZGLEDA ODKRITE

Tanja Ribič je ena izmed tistih žensk, katere podobo si v medijih videl že neštetokrat, a ti ob pogledu nanjo, ko jo vidiš v živo, zastane dih. Vprašanje se poraja kar samo po sebi: kako je lahko videti tako popolno? Svoje trike in skrivnosti za prečudovit videz je brez oklevanja delila tudi z nami.

Tanja Ribič - 3

Kariera igralk je močno povezana tudi z zunanjo podobo, zato ji Tanja Ribič posveti kar nekaj pozornosti. Svoje trike in nasvete pa je delila tudi z nami. (Foto: POP TV)

Z igralko in pevko Tanjo Ribič, ki se nam je za vedno vtisnila v spomin z vlogami v televizijski seriji Teater paradižnik, Naša mala klinika, v filmu Kajmak in marmelada, v muziklu Čarovnice iz Eastwicka in še bi lahko naštevali, sva se srečali nekaj ur pred oddajo Znan obraz ima svoj glas, v kateri komentira nastope znanih Slovencev, ki se vsak teden preobrazijo v drugega zvezdnika. Ob srečanju takoj opazim njeno porcelanasto polt in vitko postavo, ki je običajni 45-letnici in materi dveh otrok ne bi pripisala. Čeprav priznava, da je njen zunanji videz posledica truda, pa je, kot pravi, osnova dobra volja. ”Osnova je, da se zaveš, da sam sebi delaš voljo. Težko si dobre volje, če nisi ljubljen in če ne ljubiš. Jaz imam to srečo, da sem ljubljena in da sem nahranjena z ljubeznijo, ki jo lahko nato vračam ljudem in živalim. To se mi zdi najpomembnejša stvar, ki pa jo najbolj zanemarjamo,” mi pojasni in doda: ”Sicer pa brez truda ni nič. Nočem biti sužnja svojega izgleda, a z leti sem dobila dovolj izkušenj, da vem, kako se lahko z malo časa hitro uredim.”

Bioeffect”Ko sem opazila, da nisem nobena izjema pri nizanju let, sem preizkušala marsikaj, dokler nekoč nisem dobila testerja kreme Bioeffect in takoj po enem nanosu sem klicala gospo, ki mi ga je dala, saj mi je izjemno nahranila kožo,” pojasnjuje Tanja Ribič. (Foto: phoebus.si)

Kariera igralke je močno povezana z zunanjo podobo, zato pri trudu ohranjanja mladostnega videza ne gre za nečimrnost, pojasnjuje, ampak za preprosto dejstvo, da si čim dlje časa želiš imeti možnost odigrati čim več različnih vlog: ”Dobro je, da držiš pahljačo vlog čim bolj razprto. Zakaj bi sedaj zanemarila svoje telo in svoj obraz, ko največ znam.” Prav zato je pravi vir nasvetov za mladosten in popoln videz, ki jih je z veseljem delila z nami.

Stvar, ki jo najprej opazim na vas, je zagotovo čudovita polt. Kako negujete svojo kožo in skrbite za njen mladostni videz?

Moja prva faza je bila nekako ‘punkerska’, češ, jaz se ne bom ukvarjala s kozmetiko. Tako dolgo časa nisem uporabljala negovalne kozmetike. Ko sem opazila, da nisem nobena izjema pri nizanju let, sem preizkušala marsikaj, dokler nekoč nisem dobila testerja kreme Bioeffect in takoj po enem nanosu sem klicala gospo, ki mi ga je dala, saj mi je izjemno nahranila kožo. To je serum, ki vsebuje rastni faktor, ki spodbuja tvorbo kolagena in je čisto naravna in zadostuje že par kapljic.

Če pa me čaka kakšen pomembnejši projekt, pa se posvetujem z dr. Nino Suvorov. Ta mi svetuje in me osveži v Estetiki Medartis, kjer sem preizkusila tudi že diamantni piling imenovan Hydrafacial.

Kaj so še ključne stvari za dobro počutje in mladosten videz?

Prva stvar je, da ne smeš misliti, da si star. Torej temperament – da si razigran, da si radoveden. Potem pa seveda, da znaš opazovati svoje telo svoj organizem in mu delati dobro. Sama sem povrhu vsega razmeroma občutljiva. Primorana sem poslušati svoje telo. Če grem na primer spat po polnoči, imam drugi dan migreno. Sem čisto netipična igralka, takoj po predstavi šibam domov. Tudi zbujam se, glede na poklic, zgodaj. Zdaj sem se malo izpregla z gledališča in živim še bolj družinsko življenje. Tako sem po dolgih letih dela v gledališču zvečer doma in grem z Elo (njena druga hči, op. a.) v posteljo in ob njej zaspim. To je največja hrana za dušo in telo. Tako da ne ponočujem, nič nezdravega ne uživam. Poleg tega sem končno ugotovila, katera prehrana mi ustreza.

Kako ste prišli do ugotovitve, katera hrana je prava za vas?

Naredila sem intolerančni test in ugotovila, zakaj sem tako izčrpana. Najprej sem videla, da mi zelo škodujejo izdelki iz kravjega mleka, gluten in kvas in jih izločila z jedilnika. Kmalu sem imela več energije in boljšo odpornost. Posledično sem dobila tudi bolj izklesano telo in sem se pričela še lažje ukvarjat s športom.

S kakšno rekreacijo se ukvarjate?

Tek na grad, doma telovadim in tudi kakšna joga in meditacija. Ko pa je govora o koži, tu se najbolj pozna, kaj jemo, hormoni, stres, spanje …

Tanja Ribič - 1

”Prva stvar je, da ne smeš misliti, da si star. Torej temperament – da si razigran, da si radoveden. Potem pa seveda, da znaš opazovati svoje telo svoj organizem in mu delati dobro.” (Foto: POP TV)

Kakšno hrano jeste?

Zelo pestro. Doma so v glavnem vegetarijanci, jaz občasno jem meso, zavračam meso masovne živinoreje. Enkrat na teden jem meso živali, ki ni bila mučena, ki je nekaj imela od življenja. Ker se mi zdi masovna živinoreja pogubna za planet in človeka, do živali pa je nadvse krivična. Če se le da biološko pridelano hrano, ker imam tudi sama vrt, če pa to ni možno, pa ne kompliciram – lačna ne bom. Ljudje mislijo, kako grozne diete so to in kako se odrekam, ampak dokler se ena vrata ne zaprejo, ne boš odprl novih vrat in ti bodo ostala razna prostranstva neznana. Da odkriješ hrano, ki ti ustreza, včasih potrebuješ nekoliko več časa, a nato se streniraš. Najlažje je sendvič pojesti, ampak jaz si že zjutraj v mešalcu zmiksam sadje in zelenjavo in si nesem s seboj. Se da, samo navaditi se je treba. Če že naredim sendvič, ga naredim s kvalitetnim kruhom in avokadom, npr.

Problem je, ker okrog obrokov vsi preveč kompliciramo. Zakaj je potrebno toliko skuhanih prilog, prikuh … Enostavne jedi in obroki, ki se morajo seveda med seboj razlikovati imajo mnogo boljši izkoristek in manj bremenijo telo. Meni je na primer čisto okusno, ko si skuham repo, fižol zraven in polijem s kakovostnim olivnim oljem. Preprosto. Vse ostalo pa je posledica marketinga. Jemo tisto, kar nam pokažejo na televiziji. Tudi otrokom npr. prepogosto popuščamo, ko segajo po slaščicah, ki jih izzivajo pri blagajnah.

Stres je postal del našega vsakdana. Kako se soočate z njim?

Težko. Če si kreativec, ustvarjalec, to zagotovo pomeni, da si senzibilen. Zelo hitro zavibriram ob stresu, zato je premagovanje le-tega velik izziv. Ampak hvala bogu grem lahko vedno domov, kjer imam svojo ljubečo oazo in ta mi najbolj pomaga pri premagovanju stresa. In narava, obvezno!
Pomembno je tudi, da se ne hranimo s slabimi novicami. Izziv je biti informiran, a ne impregniran z bombastičnimi novicami medijev, med katerimi prevladujejo slabe.

Kako se soočate z novicami v medijih o vas in vaši družini? Se tudi z njimi z leti lažje spopadate?

Ja, to pa ja. To smo pa že Zalo naučili. Goran Bregovič je enkrat rekel: ”Nek se piše, makar i dobro.”

Tanja Ribič - 5

Gulaš

  • Količina: 1
  • Broj osoba: 4
  • Priprema sastojaka: 30m
  • Vreme spremanja: 60m
  • Spreman za: 1:30 h

Recept za gulaš

Recepti za gulaš su različiti i dobijaju odrednicu prema kuhinji u kojoj nastaju (bečki gulaš, mađarski gulaš, itd…). Svi ovi recepti imaju svojih posebnosti, ali, i dosta sličnosti. Ovo je recept za bečki gulaš (Wiener Gulaschsuppe).

Sastojci

  • crni luk, 2 glavice
  • beli luk, 2 čena
  • majoran, začin, 1 kašičica
  • brašno, 3 kašike
  • ulje, 3 kašike
  • paprika, začin, ljuta, 1 kašičica
  • biber, prstohvat
  • juneće meso, 750 gr
  • bujon, juneći, 750 ml
  • slanina, 200 gr
  • paradajz pire, 1 kašika
  • so

Priprema

Korak 1

Crni i beli luk iseckajte na sitno. Slaninu iseckajte na sitne kockice. U loncu za kuvanje gulaša, zagrejte ulje i propržite beli i crni luk i slaninu.

Korak 2

Juneće meso iseckajte na kockice veličine zalogaja. Dodajte u lonac i propržite nekoliko minuta. Dodajte brašno i majoran.

Korak 3

Dodajte paradajz pire i pariku, i malo propržite. Sipajte juneći bujon. (opciono, u nedostatku junećeg bujona, dodajte 750 ml vode i juneću kocku). Kuvajte 40-60 minuta na umerenoj temperaturi.

Korak 4

Začinite solju i biberom. Služiti toplo, uz komad crnog hleba, i ukrašeno listovima svežeg peršuna.

Čokoladna torta težka 3kg


Ova torta je za ljubitelje pravih čokoladih poslastica.U ovoj torti nema praška za pecivo,sode bikarbone i ostalih doataka za podizanje testa. JEDNOM REČJU ,,PREDIVNA”

Sastojci

KORA

200 g

ŠEĆERA

300 g

mlevenih oraha

50 g

čokolade

3 kašike

brašna

FIL

2 kom.

jaja

200 g

šećera

5 kašika

mlevenog keksa

1/4 l

mleka

250 g

margarina

200 g

čokolade za kuvanje

Priprema

Priprema kore: Umutiti 10 jaja (prvo belanca, a zatim žumanca) sa 300 grama šećera. Dodati 300 grama mlevenih oraha, 5 štangli omekšale čokolade (50 grama) i 3 kašike brašna (oštro). Ispeći u četvrtastom plehu u dve kore, a može i u velikom plehu jednu koru koju treba prepoloviti.

Priprema fila: Umutiti 2 jaja sa 3 šoljice šećera , dodati 4 kašike mlevenog keksa i ¼ litre mleka. Kuvati uz stalno mešanje da se zgusne. Posebno umutiti 250 grama margarina, pa dodati u prethodno ohlađenu masu. Tome dodati 200 grama omekšale čokolade, dobro sjediniti i filovati kore.

Ukrasiti po želji (šlag, boja u prahu …) Torta je teška 3 kg. Prijatno!!!

Kako ubrzati kompjuter kad uspori

Usporen vam je računar, “Windows” sporo radi? Niste sigurni u čemu je problem? Evo nekoliko konkretnih saveta šta možete sami da uradite da rešite taj problem.

Pod pretpostavkom da već imate instaliran dobar antivirusni program, proverite da li je ažuriran i skenirajte kompjuter da biste proverili da li je možda zaražen nekim malicioznim programom.
Nekada vaš računar može da učestvuje u aktivnostima kao što je masovno slanje spam mejlova bez vašeg znanja, a to će značajno usporiti njegov rad.
Kako biste proverili procese koji su aktivni tokom usporavanja kompjutera, na taskbaru kliknite desnim tasterom miša i odaberite “StartTask Manager”.
Potom odaberite tab “Proces” i kliknite na kolonu “CPU” – proces koji može biti glavni krivac usporavanja računara nalazi se na vrhu kolone. Selektujte ga i odaberite “End Process”, što može da dovede do gašenja ili “zamrzavanja” nekog programa, ali će vaš računar normalno raditi.
Možda vaša konfiguracija ne može da podrži ono što biste vi želeli – zato se klonite multitaskinga, gasite zahtevni program pre nego što otvorite neki drugi veliki program.
Zamenite sporije programe bržim – “Firefox” zamenite “Chromom”. Ako ne morate, ne koristite najnovije verzije programa, one su uvek sporije.
Možda je vreme za ulaganje u hardver. To čak i ne mora biti novi kompjuter, možete samo da dodate RAM memoriju na već postojeću konfiguraciju, ako za to ima mogućnosti.

Ishranom protiv hroničnog umora


Namirnice bogate složenim ugljenim hidratima, gvožđem, magnezijumom, kalijumomi vitaminima B, C i E povećavaju nivo fizičke i psihičke energije.


Hronični umor karakteriše neobjašnjiva iscrpljenost organizma koja ograničava svakodnevne aktivnosti, a ne prestaje ni nakon odmora. Uglavnom je praćen glavoboljom, mučninom i nesanicom, otečenim limfnim čvorovima, bolovima u mišićima i zglobovima te padom koncentracije. Ponekad se javljaju i vrtoglavica, otežan govor, bol u grlu, nesvestica, gubitak daha i prevelika osetljivost na mirise, zvukove i svetlost.
Najčešći uzroci su konstantan stres i nepravilna ishrana bogata zasićenim mastima i rafinisanim šećerom, a tokom jeseni i zime problem stvara i nedostatak sunčeve svetlosti koja podstiče lučenje serotonina, hormona odgovornog za dobro raspoloženje. U otklanjanju umora važnu ulogu ima pažljivo planiranje jelovnika. Da bi se unele hranljive materije koje povećavaju fizičku ili psihičku energiju, poželjno je jesti namirnice bogate složenim ugljenim hidratima
INTEGRALNE ŽITARICE. Zbog obilja složenih ugljenih hidrata, vitamina B i hranljivih sastojaka koje sadrži opna zrna, integralne žitarice vraćaju organizmu energiju i smanjuju osećaj iscrpljenosti i umora. Preporučuje se svakodnevni unos ovih zdravih zrna kroz pahuljice, testenine, hleb i druga kvalitetna peciva.
MED. Zahvaljujući bogatstvu vitamina, minerala, ugljenih hidrata, proteina i masti, med može da nadoknadi nedostatak hranljivih sastojaka u ishrani. Sadrži materije neophodne za obnovu i razvoj ćelija i svojevrsna je pogonska energija za rad srca i mišića. Med se lako apsorbuje, brzo zadovoljava potrebu za energijom i zato se preporučuje umornim i iscrpljenim osobama. Za poboljšanje opšteg stanja organizma
uzimati dve kašišice meda sa čašom mineralne vode i sokom od jednog limuna.
CITRUSNO VOĆE. Pomorandža, mandarina, limun i grejp obiluju vitaminima koji organizmu daju snagu. Da bi se zadovoljile dnevne potrebe za vitaminom C, dovoljno je svakodnevno popiti limunadu sa medom i za užinu pojesti grejp. Moćna kombinacija meda i citrusnog voća otkloniće iscrpljenost i ojačati organizam.
MAHUNARKE. Ovo povrće spada u namirnice s vrlo niskim glikemijskim indeksom, što znači da ne provocira lučenje insulina, pa samim tim ne opterećuje organizam. Zbog toga stručnjaci preporučuju mahunarke kao odlično sredstvo za otklanjanje iscrpljenosti. Pasulj, bob, grašak i soja bogati su kvalitetnim proteinima i imaju odličan mineralno-vitaminski sastav. Sadrže visok procenat gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i vitamina B kompleksa koji pomažu organizmu da se oslobodi hroničnog umora.
RIBA I MORSKI PLODOVI. školjke, rakovi i morska riba, pogotovo skuša i losos, preporučuju se ne samo zbog vrednih proteina, već i stoga što su prava riznica omega-3 masnih kiselina. Ovaj esencijalni element ima važnu ulogu u očuvanju moždanih ćelija, jačanju imuniteta i poboljšanju opšteg stanja organizma.
VOĆE I POVRĆE. Na dnevnom meniju obavezno treba da se nađu i neke od sledećih namirnica: cvekla, šargarepa, masline, beli i crni luk, boranija, jabuke, kupine, avokado, ananas, integralni pirinač, orašasto voće, semenke bundeve i suncokreta, banane, paradajz, crvena paprika, kupus, karfiol, teleća džigerica, sardine, jogurt…
ČOKOLADA. Omiljeni slatkiš podstiče lučenje serotonina – hormona sreće i bogat je flavonoidima i antocijanima, antioksidantima koje sprečavaju štetno dejstvo slobodnih radikala. što je veci procenat kakaa u čokoladi, više je hranljivih supstanci koje pomažu u otklanjanju hroničnog umora.


Vitamin B12 protiv hroničnog umora-Cijanokobalamin

Iako će vam se naziv ovog vitamina možda učiniti neobičnim i potpuno nepoznatim, njegov značaj za zdravlje je vrlo veliki. Opšte poznat kao “crveni vitamin”, cijanokobalamin ili vitamin B12 se nalazi u injekcijama koje se daju premorenim sportistima ili pacijentima koji pate od hroničnog umora.


Pošto B12 predstavlja jedini poznati prirodni spoj koji sadrži kobaltov atom, po njemu je i dobio ime cijanokobalamin. Rastvorljiv u vodi, delotvoran je u veoma malim dozama. Cijanokobalamin je oblik vitamina B12 dostupan pacijentima u vidu vitaminskih pilula i jedini je vitamin koji sadrži esencijalne mineralne elemente.

VAŽNOST I DELOVANJE
Delovanje B12 je direktno u vezi sa aktivnostima nervnih ćelija, replikaciju DNK i nastanak supstance
koja utiče na raspoloženje, pa je ovaj vitamin u stanju da vas u kriznim situacijama “podigne”. Osim toga, cijanokobalamin deluje na nivo homocisteina u krvi, što znači da utiče na nastanak bolesti srca i krvnih sudova, a primenjuje se u prevenciji depresije, neplodnosti kod žena, Kronove bolesti. Formira i regeneriše crvena krvna zrnca, što znači da štiti od anemije, a njegov nedostatak izaziva pernicioznu
anemiju i neka neurološka oštećenja, što sve zajedno čini ovaj vitamin veoma važnim. Poseban rezultat deficita vitamina B12 je česta demijelinizacija velikih nervnih vlakana kičmene moždine, posledica toga je značajan gubitak perifernog senzibiliteta, a u teškim slučajevima i paraliza.

IZVORI
Bogati izvori cijanokobalamina su namirnice životinjskog porekla kao što su meso, riba, plodovi mora, mleko, jaja (žumance), iznutrice (naročito jetra, bubrezi i srce), kao i fermentirani sirevi, dok ga u povrću nema. Za razliku od drugih vitamina telo ga može sintetizovati. No, s obzirom na to da se stvara u debelom crevu, gde se ne može apsorbovati, u organizam ga ipak moramo unositi hranom.U ljudskom organizmu nalazi se deponovan u jetri i to od 50 do 90%.

PREPORUČENI UNOS
Preporučeni dnevni unos vitamina B12 iznosi 2-3 μg dnevno što je količina koju svakodnevno unosite
ukoliko se pravilno hranite, a pojačan unos od 4 μg na dan se preporučuje trudnicama i dojiljama
(cijanokobalamin prolazi kroz posteljicu i izlučuje se u majčino mleko), kao i veganima koji ne konzumiraju
namirnice životinjskog porekla. Starije osobe bi trebalo da unose 10-25 μg dnevno. Za vreme apsorpcije mora da se kombinuje s kalcijumom da bi organizam od njega imao stvarne koristi. Razaraju ga povišena temperatura, svetlo, kiseline i alkalije. Hipovotaminoza je retka, ali se javlja kod vegetarijanaca koji godinama ne konzumiraju meso, jaja ili mlečne proizvode.

– Formira i regeneriše crvena krvna zrnca
– Potpomaže rast i povećava apetit kod dece
– Pojačava energiju
– Održava zdravlje nervnog sistema
– Dobro iskorišćava masti, ugljene hidrate i proteine
– Ublažava stanje razdražljivosti
– Jača koncentraciju, pamćenje i ravnotežu

Lekoviti neven(ognjič) zlato iz naše bašte


Teško je poverovati u sva pozitivna dejstva koja ovaj mali cvet ima na vaše zdravlje. Na latinskom nosi naziv Calendula Officinalis, a u narodu je poznat i kao žutorod, ognjanac žutelj ili bilec.


Neven je jedna od najlekovitijih biljaka na našim prostorima.

Prirodna kozmetika, čajevi, ulja od nevena – širok spektar njegovog delovanja je fascinantan. Prema svom poreklu on je jednogodišnja zeljasta biljka mediteranskog porekla. Uzgaja se još od XII veka, starim narodima je on bio odlično poznat, a njegova primena u narodnoj medicini ostala je do današnjih dana iako mu se ranije u većoj meri pridavao značaj. Neven ima jarko narandžastu boju i primamljivog je izgleda, niskog rasta do maksimalnih 70 centimetara, sa izraženim gorko slatkim mirisom. Kao lek koristi se cela biljka osim korena, a najveću primenu u lečenju ima sam cvet i latice nevena. Cveta od juna pa do prvih mrazeva, a njegov cvet se bere i suši. Za 1 kg suvog nevena u proseku je potrebno 5 kg svežeg. Njegova primena je i unutrašnja i spoljašnja. U sebi sadrži mnoga lekovita svojstva kao što su eterična ulja, karotenoidi, sadrži tanine saponine, flavonide, kao i gorke materije i smolu. Od nevena se prave čajevi tinkture ali i kreme i ulja, sve navedeno ima izuzetno široku primenu.

Prirodna kozmetika od nevena

Ukoliko ne želite sami da pripremate kozmetičke proizvode od nevena budite sigurni da su oni brojni, sada već masovni u kada je prirodna kozmetika u pitanju. Dostupne su vam i kreme i ulja koja pored izuzetnog dejstva imaju i prijatan miris.

prirodna kozmetika

Čaj od nevena

Čajevi od nevena se prave da bi se ublažili mensturalni bolovi i smanjilo obilno krvarenje. Ovaj čaj se koristi i protiv povraćanja kao i kod jakih prehlada. Budući da deluje umirujuće utiče na nesanicu kao i na ubrzano lupanje srca.

Nevenom se pročišćava krv, a mast od njegovih cvetova odlično deluje na hemoroide. Nevenova mast se koristi i za saniranje rana i povreda, a veoma jednostavno se pravi.  U “opranu” domaću mast (mast se prema narodnom receptu mora isprati devet puta sve dok ne bude “snežno” bela) se doda sok od sveže isceđenog cveta nevena. Na toploj ringli se neven i mast mešaju dok se dobro ne sjedine, a kada se ohladi i postane žute boje, odložena u kutijice spremna je za primenu. Takođe se može koristiti za opekotine ili izgorelu kožu od prekomernog sunčanja. Budući da je obična mast u pitanju ne možete da očekujete fantastičan miris ali su rezultati nedvojbeno takvi.

caj od nevena

Tinkture se koriste za različite upalne procese, odlične su kod dubokih rana, ali i drugih upalnih procesa na koži (pojava akni, crvenilo).  Zbog njegovog višestrukog dejstva i odličnih rezultata primenjuje se u velikoj meri i u prirodnoj kozmetici, kojoj sve više pribegavaju žene željne trajnih efekata. Neven može da suzbije mnoge upalne procese, da eliminiše crvenilo akne i bubuljice, ali takođe može da deluje preventivno.

Ulje od nevena

Ulje od nevena u kombinaciji sa nekim od eteričnih ulja koje će mu dati lep miris bolje je od bilo kog losiona za vašu kožu, jer se u njemu nalaze svi potrebni sastojci za ishranu i sjaj vaše kože. Ukoliko koristite nevenovo ulje, vodite računa da ga dobro zatvorite jer oksidira. Ako užegne izgubiće sva lekovita svojstva koja u sebi ima.

ulje od nevena

Delovanje nevena je gotovo bez granica, sa ovom biljkom možete da rešite skoro sve što vam padne na pamet. Na selu ga mnoge domaćice gaje u svojim baštama. Pored toga što ima lekovito dejstvo izuzetno je lepog izgleda. Ukoliko živite u gradu možete da ga gajite u žardinjerama ili kupite u zdravoj hrani. Kako god da odlučite sigurno je da treba da ga imate u svojim domovima.


Zanimljivosti iz nutricionizma


Zašto treba unositi kalijum u orgarnizam, šta će ojačati vaše kosti, kako je brokoli moćna namirnica i zašto ne treba preskakati doručak……


NE BRINITE ZBOG NATRIJUMA – UNOSITE KALIJUM!
Uz sve savete o smanjivanjuunosa natrijuma, mnogi susmetnuli s uma činjenicuda natrijum i kalijum deluju zajedno i da je ustvari balans ova dva minerala u ishrani vrlo važan. Ne predstavlja problem samo prevelik unos natrijuma, već i premali unos kalijuma. Idealno bi bilo da putem ishrane unosite više kalijuma nego natrijuma. Prema istraživanjima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti iz Atlante, osobe koje konzumiraju hranu sa puno natrijuma i smanjenim unosom kalijuma, imaju vrlo visok rizik da obole i umru od kardiovaskularnih bolesti. Jedan od načina da povećate unos kalijuma jeste da jedete više voća za užinu – banane, kajsije i suve šljive. Kalijumom su bogate bundeve, spanać, avokado, paradajz.
šAKA SUVIH šLJIVA ZA JAČE KOSTI
Čak i mala količina suvih šljiva koju ćete pojesti za užinu svakog dana, može u značajnoj meri da smanji rizik od frakture kostiju i osteoporoze Rizik od bolesti “šupljih kostiju” raste kako starimo. Istraživači sa Univerziteta Florida State i Oklahoma State, testirali su tokom cele godine 55 žena u menopauzi, koje su svakodnevno konzumirale suve šljive i sličnu, kontrolnu grupu od 45 žena koje su jele sušene jabuke. Prva grupa žena je završila godinu sa mnogo većom gustinom kostiju. Ne preostaje vam ništa drugo nego da što češće jedete suve šljive – umešajte ih u kolače, mafine, hleb, kekse, proverite naše stare recepte mesnih jela sa suvim šljivama ili, najjednostavnije, pojedite svakog dana šaku suvih šljiva kao užinu.
BROKOLI JE MOĆNIJI UZ KLICE!
Brokoli je bogat sulforafanom, super snažnim antioksidansom, koji znatno snižava šanse da obolite od malignih bolesti. Međutim, oblik sulforafana u brokoliju zahteva prisustvo enzima mirosinasa (engl. myrosinase) koji se uništava termičkom obradom. Da biste sačuvali ovaj enzim, nutricionisti preporučuju da brokoli kuvate na pari i to minimalno – najduže 4, 5 minuta ili da ga konzumirate svežeg. Druga varijanta je da uz brokoli jedete i njegove klice koje su dragocen izvor i sulforafana i pomenutog enzima. Dodajte klice u salatu ili u prilog od barenog brokolija, ali vodite računa da to uradite na samom kraju pripreme, kako biste sačuvali hranljive supstance.

NE ZABORAVITE DORUČAK!

Kada preskočite doručak, to utiče na vaše navike konzumiranja obroka, ali i na vaš metabolizam i to do kraja dana. Naučnici Univerziteta u Notingemu dali su jednoj grupi muškaraca doručak, dok su drugima dozvolili da ga preskoče. Obe grupe su kasnije, za ručak, dobile neograničenu količinu hrane. Prva grupa, onih koji su doručkovali, unela je za 17% više kalorija od prve. U drugoj studiji, nakon doručka, obe grupe su dobile i proteinski napitak nakon doručka, odn. nakon vremena predviđenog za doručak. Muškarci koji nisu doručkovali, već samo popili proteinski napitak, imali su mnogo veći nivo šećera u krvi nakon ispijanja napitka, od grupe onih koji su doručkovali. Studija je pokazala da preskakanje doručka ima ogroman negativni efekat na vaš apetit i metabolizam, pa zato ne zaboravite da sutra doručkujete!

SAVET MESECA

Jedite što više zelenog lisnatog povrća salate, spanać ili brokoli, a naročito pre konzumiranja napitaka koji vam mogu obojiti zube – kafa, crveno vino ili soja sos. Lisnato zeleno povrće sadrži mineralne komponente koje formiraju nevidljivu zaštiu zuba, štiteći ih tako od jakih pigmenata koji mogu da prouzrokuju promenu boje.


WordPress Themes